Július végén megjelent a HUN-VE néven futó vizsgálatsorozat harmadik része. Ez az a kutatás, amely a Magyarországon használt koronavírus-vakcinák hatékonyságát méri fel szisztematikusan, különlegessége pedig amellett, hogy szakmailag magas színvonalú, kormányzati támogatást is élvez, a szerzők között Müller Cecília és Kásler Miklós is megtalálható. A vizsgálat ezen része a tavaly őszi járványhullám alatti vakcinahatékonyságot vizsgálta az akkor domináns delta variáns ellen. Bár a szakértők arra jutottak, hogy az oltás beadása után idővel minden vakcina hatékonysága csökken, szinte minden tekintetben a kínai Sinopharm-oltás nyújtja a legalacsonyabb védelmet. Ráadásul a mára alapvető fontosságú emlékeztető oltásként adva is sokkal kevésbé válik be, mint a többi, itthon használt vakcina.
A vizsgálat már több mint egy hónapja megjelent, de mindezt sehol sem verték nagy dobra, sehol nem kommunikálták az eredményeit – írja a Telex.
A kutatás tehát a két és a három oltás eredményességét vizsgálta a tavaly őszi deltahullámban
- a megfertőződés,
- a kórházba kerülés
- és a halálozás megelőzésében.
A vizsgálat során az oltottak adatait vetették össze (vakcinatípusonként) egy oltatlan kontrollcsoporttal. Több mint 8 millió 18-100 éves résztvevő adatait elemezték, figyelembe vették a nemet, az életkort, az alapbetegségeket és az oltás időpontjából adódó eltéréseket is. Az eredmény pedig az lett, hogy a Sinopharm vakcinájának hatékonysága jelentősen elmarad a többi típushoz képest mind alap-, mind emlékeztető oltásként.
Kiderült az adatokból, hogy a tavaly őszi, még a delta variáns által hajtott hullámban az alapoltások hatékonysága 6 hónap után gyengült a megfertőződés ellen. De a harmadik, emlékeztető oltások meg tudták erősíteni a védelmet. De legkevésbé a kínai vakcinánál.
A fertőzés elleni hatékonyság a 65 év felettieknél:
- a Pfizer-BioNTech emlékeztető adagja 88-93 százalékra tornászta fel a védettséget
- a Moderna 92-96 százalékra
- a Janssené 73-86 százalékra
- a Sinopharm emlékeztetőjénél ugyanakkor a fertőzés elleni védettség csak 27-75 százalékos lett.
Az alapoltás kórházba kerülés elleni védettsége a 65 év felettiek (és alattiak) körében
- Pfizer-BioNTech: 77 (83),
- Moderna: 84 (85),
- Szputnyik V: 78 (90),
- AstraZeneca: 74 (76),
- míg Sinopharm: 46 (54),
- Janssen: 26 (43) százalék az alapoltás után 120 napon belül alakult ki.
Az emlékeztető oltások a legtöbb oltástípusnál 100 százalék közelébe emelték a kórházba kerülés elleni védettséget. Kivéve a Sinopharm oltását, amely emlékeztető oltásként is kevésbé bizonyult hatékonynak. Az alapimmunizálás típusától függően 57-92 százalékos védelmet adott, vagyis még a legjobb esetben sem érte el az összes többi vakcina legrosszabb eredményét.
A legfontosabb, a halálozás elleni védelem az alapoltások után közvetlenül:
- Pfizer-BioNTech: a 65 év felettiek körében 82 (alatta 87),
- Moderna: 93 (78),
- Szputnyik V: 86 (89),
- AstraZeneca: 85 (90),
- viszont Sinopharm: 59 (67),
- Janssen: 54 (60) százalék az alapimmunizálás után közvetlenül.
Az emlékeztető oltás itt is 100 százalék közeli védettséget produkált. Kivéve a Sinopharm vakcinája esetében: 65 év alatt még jók az eredmények, de 65 év felett csak 55-87 százalékra emelte a védettséget.
„Vizsgálatunk kimutatta, hogy a Sinopharm emlékeztető oltása után kisebb mértékben javult a vakcina korrigált hatékonysága a SARS–CoV–2-fertőzés és a Covid–19-hez kapcsolódó kórházi kezelés és halálozás ellen mind a fiatalabb, mind az idősebb korcsoportokban.”
– áll a vizsgálat eredményének összefoglalójában.
A HUN-VE 3 szerzői megjegyzik, hogy bár a Janssen-vakcina bizonyos kimenetelekben alapoltásként alacsonyabb hatékonyságot mutatott, emlékeztető oltásként az mRNS-vakcinákéhoz hasonlóan erős védelmet produkált bármilyen alapoltásra adva.
Emlékeznek, hogy a magyar hatóság emlékeztető oltásként azt javasolta, hogy keverjék az oltásokat, és például mRNS-vakcinák esetében kínai oltást javasoltak harmadiknak? Mindez legyértelműen nem adott olyan védettséget, mint a többi oltás. Erre független szakértők már tavaly nyáron felhívták a figyelmet. Azt hangsúlyozták akkor, hogy mivel akkor már vakcinabőség volt, megfontolandónak tartották a Sinopharm-vakcina felhasználásának teljes kerülését 60 év feletti korosztályban, első oltásként, és a Sinopharm-vakcinával oltottak esetén azonnali prioritást javasoltak az újraoltásra. Ehhez képest – a Telex megjegyzése szerint – az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint az ajánlás kiadása után is még 70 ezer alapimmunizálást végeztek a kínai vakcinával, és több mint 100 ezer emlékeztető oltást adtak be belőle Magyarországon (ebből 36 ezret 60 éven felülieknek).
Jelenleg a koronavirus.gov.hu-n az szerepel, hogy "aki Moderna vakcinával szeretné magát beoltatni, annak érdemes sietnie, mert már az utolsó adagokat kezdték el felhasználni az oltópontokon és a háziorvosoknál. A Moderna elfogyásával háromféle oltóanyag marad az oltópontokon: Pfizer, Sinopharm és Janssen".
(Telex)