A Fidesz-KDNP szavazók véleménye radikálisan eltér az ország lakosságának nagy többségétől a Magyarországra nézve fontosnak vagy veszélyesnek tartott szövetségeseket illetően. Ez derült ki abból a február első két hetében 2500 ember megkérdezésével készült reprezentatív felmérésből, melyet az Euronews megbízásából az IDEA Intézet készített Magyarország szövetségi rendszeréről.
Ahogy arra számítani lehetett, az adatokból jól látszik, hogy a különböző pártállású emberek teljesen eltérően ítélik meg Magyarország érdekeit a szövetségeseket illetően.
A kutatás szerint a fideszesek harmada tartja csak első számú szövetségesnek az Európai Uniót, míg Oroszországot minden negyedik fideszes választotta. A teljes lakosságnak viszont a kétharmada tekint az unióra, mint elsődleges partnerre. A szövetségesek között a második helyezett Oroszország volt 12 százalékkal, a harmadik helyen pedig az USA áll 8 százalékkal.
Az erősen EU-párti, az Európai Egyesült Államokkal kampányoló DK szavazói mind az EU-t tartják a legfontosabb partnernek, az egykor szélsőjobboldali Jobbik szavazóinak pedig 82 százaléka jelölte meg az EU-t a legfontosabb szövetségesként, ami az IDEA Intézet kutatási igazgatója, Böcskei Balázs szerint azt jelenti, hogy a párt lecserélte a szavazótáborát, vagyis céljai szerint e téren is úgy tűnik, néppártosodott.
Az ellenzéki szavazók Oroszországot látják a legveszélyesebbnek, míg a fideszesek csupán 12 százaléka gondolja így. A kormánypártiaknál a veszélyességet illetően az EU áll az első helyen.
A felmérés alapján egyértelműen úgy tűnik, hogy több demográfiai jellemző is összefüggésben van a legfőbb szövetséges megítélésével. Eszerint minél nagyobb városban él és minél magasabban képzett valaki, annál valószínűbb, hogy az EU-ra tekint első számú partnerként, ahogy Oroszország és az USA esetében ennek pont az ellenkezője figyelhető meg.
A második legfontosabb szövetséges minden párt szavazóinak körülbelül 45 százaléka szerint az Egyesült Államok, kivéve a Fidesz-KDNP szavazóit, akik, ahogy fentebb említettük Oroszországot tartják annak 22 százalékos aránnyal. Kína a legfontosabb szövetségesek között a megkérdezettek válaszai szerint nem nagyon került elő, de amikor igen, akkor a 2. legfontosabbak között nagyobb arányban a Fidesz és a Momentum szavazói említették.
A lakosság kicsit több mint fele szerint Oroszországgal kell elsősorban vigyázni. A momentumosok 86 százaléka, a jobbikosok 47 százaléka jelölte meg Oroszországot potenciális veszélyforrásként. A Fidesz szavazói ez esetben is másképp gondolkodnak, az oroszokat csak 12 százalék választotta veszélyes szövetségesnek, Izrael mellett az egyéb válaszlehetőségre is többen, 22-22 százalék szavazott, de a legtöbben, mint ahogy fentebb említettük az EU-tól tartanak leginkább.