„Én mindent el tudok képzelni Orbán Viktorról” – mondta Magyar Péter, mielőtt nekiindult volna Nagyváradnak. „Ijesztő, hogy mindig szintet lépnek, és tanítómesterének, Vlagyimir Putyinnak módszereit alkalmazza a tegnapi törvényjavaslattal.” De azért hozzátette: a Tisza legkésőbb jövő áprilisban nyerni fog és átveszi a kormányzást.
Pedig minden ok megvan az aggodalomra. „A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák” – mondta Orbán március 15-én, és miután a fasiszta beszéd botrányt okozott, a közösségi médiában magyarázkodott: „Miért poloska? Mert lehallgatta a feleségét.”
Ha átugrunk azon a mellékes körülményen, hogy a múzeumlépcsőn többes számban fogalmazott, és bírókból, újságírókból, civil szervezetekből, politikusokból álló „árnyékhadseregről” beszélt, nem helytelenül következtetünk arra, hogy a húsvéti nagytakarítás egyszer Magyar Péter pártját is eléri.
Ahogy szerdai cikkünkben megjelent, a putyinista „átláthatósági” törvényjavaslat egyelőre nem érinti a politikai pártokat. A Narancs.hu-nak nyilatkozó jogász szakértő, Nehéz-Posony Kata elmondta, „a politikai pártokra ugyanis külön törvény vonatkozik, és az már régóta tiltja a külföldi finanszírozást – ez nem magyar sajátosság, más országokban is ismert és elfogadott szabály”.
Csakhogy minden jel arra mutat, hogy a Halász János által beadott törvényjavaslat mellett egy másik narratíván is szorgalmasan dolgozik a kormánypárt. Ha az átláthatósági törvény a putyinista külföldiügynök-törvénynek felel meg, akkor a Tisza Pártot ukránpártisággal vádoló, Ruszin-Szendi Romuluszt és az ukrán titkosszolgálatot hírbe hozó fideszes narratíva az orosz szélsőségességről szóló törvényre emlékeztet. Márpedig ha az Orbán-kormány az orosz modellt választja a hatalma biztosítására és politikai ellenfelei ellehetetlenítésére – és eddig minden a forgatókönyv szerint zajlik –, akkor a civil szervezetek és a kormánytól független sajtótermékek vegzálása csak az első lépés.
Orbánék hatalmát nem a TASZ, a Labrisz Leszbikus Egyesület vagy a Magyar Narancs veszélyeztetik – most három ágenst soroltunk fel, amelyek előfordultak már a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentéseiben –, hanem a Tisza Párt.
Egy törvény punkegyüttesre és jogi aktivistákra szabva
2012-ben Vlagyimir Putyin rendszere először szembesült jelentős tiltakozási hullámokkal. A júliusban iktatott külföldiügynök-törvény olyan nonprofit szervezetek ellen irányult, amelyek az orosz igazságügyi minisztérium listázása szerint külföldről kapnak finanszírozást, ám az első években ez mindössze pecsétet vagy billogot jelentett: az adott sajtótermékeknek és szervezeteknek minden tevékenységük kapcsán jelezniük kellett, hogy „külföldi ügynöknek” minősülnek. Putyin a következő években egyre szigorúbb kritériumokkal és rendelkezésekkel módosította a törvényt, Ukrajna lerohanása után pedig a rendszer bárkit idegen ügynöknek bélyegezhetett, aki „külföldi befolyás alatt áll”. A törvény alkalmazásában mérföldkövet jelentett a sztálinista korszak bűneivel foglalkozó emberjogi szervezet, a Memorial betiltása az országban – a szervezet 2022-ben Nobel-békedíjra érdemesült –, de 2021-ben nyilvánították idegen ügynöknek a Meduza orosz-angol nyelvű lapot is.
Putyin rendszerében az idegenügynök-törvény a civil társadalom megregulázását szolgálja, és azt, hogy eltántorítsa a közügyektől azokat a magánszemélyeket, akik politikussá vagy meghatározó közszereplőkké nőhetnék ki magukat.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!