A Fidesz a 2022-es választásokhoz képest több mint negyven új jelöltet indít 2026-ban, vagyis számos jelenlegi képviselő nem újrázik, bár köztük többen igencsak régi motorosnak számítanak. Megnéztük, milyen mérleggel zárják pályafutásukat ezek a legalább két-három ciklus után leköszönő képviselők, akik éveken át az átlagbér többszörösét vitték haza.
Vajon megérte-e fideszes képviselőnek lenni éveken, évtizedeken át? Van, akinek igen, másnak papíron nem. Egészen arcpirító, hogy egyes képviselők papíron akkora felhalmozott vagyonnal sem rendelkeznek, mint egy bolti alkalmazott vagy általános iskolai tanár. Mások majdnem hihető vagyongyarapodásról számoltak be, az azonban, aki nem szégyelli, hogy meggazdagodott, egyedülálló jelenség.
Módszertani nehézség
Mindenekelőtt érdemes emlékeztetni arra, hogy 2018 óta a parlamenti képviselők alapfizetése az előző évi bruttó átlagbér háromszorosa, ez most valamivel több, mint kétmillió forint. Ehhez jönnek még a bizottsági tagság vagy elnökség után járó pótlékok, valamint az egyéb juttatások és térítések, például üzemanyag-használat vagy szállodai költségek után. A messze lakó képviselők számára az albérleti költségeket is megfizetik, szóval mindehhez érdemes mérni a bruttó kétmillió, kedvezmények nélküli nettó 1,4 millió forint alapfizetést. A most vizsgálandó képviselőink jellemzően ültek valamilyen bizottságban, de akad köztük államtitkár, sőt Lázár János személyében miniszter is, amiért természetesen szintén jár fizetés.
Nagyon széles skálán mozog, hogy a legutóbbi vagyonbevallásokban milyen tételeket tüntettek fel a leköszönő képviselők. Vannak, akik felsorolják több tízmilliós megtakarításaikat és egyéb vagyontárgyaikat, míg mások kifejezetten szerényen nyilatkoztak földi javaikról. Persze az, hogy miként tölti ki valaki a vagyonnyilatkozatát, egyáltalán nem mérvadó, hiszen a rendszer a jelenlegi formájában gyakorlatilag értelmetlen. Azon felül, hogy a hozzátartozók nevét sem kell már feltüntetni, a vagyonnyilatkozatok valóságtartalmát sem ellenőrzi érdemben senki, és valódi következménye sincs annak, ha valaki pontatlanul vagy hiányosan tölti ki azt.
Örök példa a vagyonnyilatkozatok értelmetlenségére Orbán Viktor miniszterelnök bevallása, aki harminc év politizálás és 16 plusz 4 év miniszterelnökség után, a mára 7 millió forintra duzzasztott fizetése mellett is papíron csak szegényebb és szegényebb lett. Ezzel együtt kevés más lehetőség van arra, hogy megnézzük, mennyije is van a képviselőknek, mint ezek a nyilatkozatok, ráadásul ugyan miért lenne probléma bevallani azt, hogy a kiemelkedően magas fizetésükből milyen vagyont tudtak képezni? Nyilván összejön egy ház, egy nyaraló, egy-két autó és egy lakás a gyereknek, nem?
Szerénység
Bőven láttunk már arra példákat, hogy parlamenti képviselők vagyonos emberré váltak. Az alábbi képviselők esetében viszont nem feltétlen bizonyult kifejezetten jó üzletnek a képviselőség, legalábbis papíron. Mindenkinek a fantáziájára bízzuk, hogyan fordulhat elő, hogy egyes politikusok a ciklusuk végére egy fitying megtakarításról, egy szimpla kis sufniról sem tudnak elszámolni havi 2-3 millió forint fizetés mellett.
Kara Ákos győri fideszes országgyűlési képviselőnek hiába volt bőven átlagon felüli fizetése az elmúlt években, korábbi megtakarításai eltűntek és 12 millió forint hitel is nyomja a vállát. Győri lakásai sem szerepelnek már a vagyonnyilatkozatában, de cserébe 2025-ben vásárolt egy pesterzsébeti lakást. Azért erre több évtized munkaviszony után lényegében bármelyik diplomás polgár képes lenne.
Hasonlóan szerény életvitelről tesz tanúbizonyságot Vigh László Zala megyei képviselő vagyonnyilatkozata. Megtakarítása nincs, 8 millió forint hitele mellett pedig az ezredforduló környékén szerzett lakóházon, erdőn és gyepen kívül egy 2018-ban vásárolt Audit tüntetett csak fel.
Hosszú és sokszínű politikai pálya áll Hende Csaba mögött. Ugyanakkor vagyonnyilatkozata nem tükrözi az elmúlt 24 év megfeszített munkáját, pedig dolgozott már Orbán Viktor kabinetfőnökeként, többszörösen megválasztott parlamenti képviselőként, sőt, honvédelmi miniszterként tartott már fordítva távcsövet is. Lehet, hogy nemcsak ezt az egy hibát követte el, ezért ma se autója, se megtakarítása nincsen, van viszont 28 millió forint hitele. Igaz, tulajdonosa egy balatonszemesi és egy hegyvidéki lakásnak is, és mint tudjuk, Budán lakni életérzés.
Tiba István, Hajdú-Bihar megyei képviselő és korábbi balmazújvárosi polgármester bár 3,4 millió forint díjazásával listavezető a leköszönő veteránok között, vagyonnyilatkozatában nem árul el semmit arról, milyen autók tárolására használhatja a tulajdonában álló két garázst, hiszen sem autót, sem megtakarítást nem tüntetett fel, csupán 4 millió forint hitelt. Tiba szerénysége azért is furcsa, mert korábban jól együtt tudott működni Veres Margit polgármesterrel, akit egyedülálló módon börtönbüntetésre ítéltek csalás miatt (bár ezt sosha nem töltötte le). Tiba előszeretettel hívatta magát „főnöknek”, ennek fényében megmosolyogtató lenne, ha ez számára mindösszesen két garázst és mínusz 4 millió forintot hozott volna.
Papíron ajándékozás, vagyonmegosztás és öröklés révén jutott házhoz, lakáshoz, autóhoz és erdőhöz Kovács József, Békés megyei képviselő. Minden jel arra utal, hogy Kovács pont nullára jött ki 3 milliós fizetésével, ugyanis sem megtakarítása, sem hitele nincs. Ezek szerint neki egyáltalán nem érte meg ez a képviselősdi, ennél egy középiskolai tanár is többet össze tud tanítani érettségire készülve.
Élelmesek
Persze volt, aki látszólag is felelősségteljesebben bánt a pénzével. Ilyen például a két Pest megyei leköszönő képviselő Aradszki András és Pánczél Károly is.
Aradszki tulajdonában érdi ingatlanok mellett többek között egy siófoki hétvégi ház és egy békéscsabai lakóház is található. Megtakarítása nincs, de 2024-ben vásárolt egy Skoda Kodiaqot, és 34 darab képzőművészeti alkotás büszke tulajdonosa.
Pánczél Károly tulajdonában van egy gyáli és egy tápiószentmártoni ingatlan is. Emellett 2020-ban vásárolt egy Toyota RAV4-es autót, és közel 40 millió forint értékű állampapírral rendelkezik.
Ennél is többet tudott megtakarítani Riz Gábor, Borsod megyei képviselő. Bár nincs ingatlanja, tulajdonában van egy Audi A8-as, egy Fiat lakóautó és két motor. Továbbá majdnem 13 millió forintot tart euróban és dollárban és 69 millió forint értékű részvénye és kötvénye van.
Pósán László, Hajdú-Bihar megyei képviselő szintén nem jelezte, hogy ingatlantulajdonos lenne, de van egy 9 éves Volkswagenje, és 104 millió forintot tart állampapírban és kötvényekben.
Cégesek
Az élelmesebb képviselők között akadnak olyan vállalkozó szellemiségűek is, akik kipróbálták magukat cégtulajdonosként is. Közülük néhányan egészen biztosan megalapozták a képviselőségük utáni életük alapjait.
Hetedik parlamenti ciklusát tölti országgyűlési képviselőként Sárospatak korábbi polgármestere, Hörcsik Richárd. Tulajdonában van egy sárospataki ház és egy 15 éves Renault, 14 millió forintnyi megtakarításához azonban hozzácsapódik 47 millió forint hitel is. Bár vagyonnyilatkozata szerint ebből nem származik bevétele, Hörcsik társtulajdonos családi cégükben, a DYNAMIS Kft.-ben. A 2003-ban alapított cég fakitermeléssel és bútorgyártással foglalkozik, árbevétele, saját tőkéje és eszközei 2020 óta folyamatosan csökkentek. A 2024-es adatok szerint azonban még mindig van 93 millió forint értékű eszköze és 65 millió forint saját tőkéje.
A lombkoronasétányáról elhíresült Tasó László három cikluson át volt Nyíradony polgármestere, jelenleg pedig ötödik ciklusát tölti a Parlamentben, Hajdú-Bihar megyei képviselőként. Két házat, erdőt, több szántót, egy Ford Explorert, majdnem 100 millió forint pénzkövetelést és 64 millió forint hitelt jegyez a neve alatt. Tasó résztulajdonos feleségével közös cégében, az EURO-KOM 99 Kft.-ben. Bár nem jelölte meg, származik-e belőle bevétele, a cég néhány milliós adózott eredménnyel, 41 millió forint saját tőkével és 49 millió forint értékű eszközzel tud elszámolni. Tasó László nagyon ügyesen bánt a városba érkező uniós forrásokkal, valahogy ezek rendre ott hasznosultak, ahol ő is jelen volt, mint arról a Narancs be is számolt.
Lázár János vagyongyarapodásának elemzése minden bizonnyal szétfeszítené ezen cikk kereteit, hiszen már vagyonnyilatkozata sem tekinthető átlagosnak a 19 pótlappal, amelyeken csak a plusz ingatlanok, jellemzően rét, szántó és erdő szerepelnek. Pluszban vannak régi bútorai, műalkotásai, összvagyona meghaladja az egymilliárd forintot. Emellett tulajdonosa egy veszteséges romániai cégnek és résztulajdonosa a batidai kastélyt is magába foglaló, átláthatatlan hátterű Grosswiese Zrt.-nek. Vagyonnyilatkozata szerint a cégben végzett tevékenysége „díjazás nélküli”, de 2024-ben 47 millió forint osztalékot azért fizetett neki a cég.
Czerván György 1998 óta parlamenti képviselő, a Fidesz színeiben 2010-től ül az Országházban, Pest megyei képviselőként. Két cikluson keresztül volt a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, megtakarításai 147 millió forintra rúgnak, emellett szerepel a nevén erdő, telek és szántó is.
Farkas Sándor 1998 óta a Fidesz országgyűlési képviselője, 2018-tól pedig parlamenti államtitkár és miniszterhelyettes. Három szentesi ingatlan és egy fábiánsebestyéni szántó mellett tulajdonosa egy motorcsónaknak, és 29 millió forint megtakarítással is rendelkezik.
Mindketten jó időben voltak jó helyen, a képviselők cégeit ugyanis elég értékesnek találta Mészáros Lőrinc ahhoz, hogy felvásárolja azokat. A Farkas-család két cégét, a kétmilliárd forint agrártámogatáshoz jutó Kinizsi 2000 Zrt.-t és a Magrárius Kft.-t a 2022-es választások után, a Czerván résztulajdonában álló Aranyszarvas Zrt.-t pedig 2023 végén vásárolta fel a leggazdagabb magyar.
Hogy mennyiért cserélt gazdát a két cég, az nem derült ki, a képviselőknek ezek szerint nem keletkezett ebből adóköteles jövedelme, illetve erről nem számoltak be a vagyonnyilatkozukban. Arról viszont igen, hogy őstermelőként szereztek valamekkora bevételt. Rend a lelke mindennek.
Nagyító
A következő hetekben a Narancs a fent sorolt képviselők közül néhánynak részletesebben is áttekinti életpályáját és tevékenységét. Valóban hihető, hogy olyan politikusok, akik éveken, évtizedeken át lényegében megmozdíthatatlanok voltak, akik saját magukat főnöknek hívatták, akiket mások kiskirálynak neveztek, azok tízéves autókkal, hétvégi zártkertes kisházzal és szobakonyhával búcsúznak a parlamenti képviselői pályától? Ha ez hihető, akkor valaki itt biztos bolond: vagy az, aki tényleg nem tudott látható vagyont felhalmozni ennyi idő alatt vagy az, aki ezt elhiszi.


