Mivel magyarázzák? – Elértük a józsefvárosi választás veszteseit

Belpol

Szól a régi nóta: ha az ellenzéki pártok összefogtak volna...

„Büszke vagyok mindenkire, aki részt vett a kampányban és köszönöm a szavazóknak, hogy megmutatták, politikai szempontból egy abszolút legitim figura vagyok. Sokszor szeretnek egyszerű tahónak beállítani, egy bajkeverőnek. De az emberek most aláírták, hogy a gondolataimnak és a látásmódomnak van helye a magyar politikai életben. Ha az ellenzéki pártok összefogtak volna és én lettem volna az egyedüli baloldali jelölt, meg is nyerhettem volna a választást” – mondta el kérdésünk Pityinger László, alias Dopeman, aki másodikként végzett a nyolcadik kerületi időközi választáson.

A választást azért kellett kiírni, mert a kerület hatodik választókörzetének előző képviselője, a fideszes Balogh István Szilveszter lemondott pozíciójáról – saját indoklása szerint azért, mert nem tudta összeegyeztetni képviselői és Echo TV-s munkáját, sajtóértesülések szerint viszont az lehetett a lemondás oka, hogy Balogh több tíz- és százezreket szedett be a kerület legszegényebbjeitől, mondván, hogy neki köszönhetik az önkormányzati bérlakásukat. (A józsefvárosi választással részletesen az e heti nyomtatott Narancs hasábjain foglalkozunk.)

A teljes paletta

A teljes paletta

Fotó: Sióréti Gábor

A nyolcadik kerületben hosszú évek óta nagyon alacsony a részvétel, 2014-ben az 5300 választópolgárból mindössze 1200-an mentek el voksolni, Balogh akkor 640 szavazattal nyerte meg a körzetet. Most vasárnap 17 százalékos volt a részvétel, nagyjából 900-1000 ember ikszelt. Első helyen végzett Sántha Péterné, Kocsis Máté humán ügyekért felelős alpolgármestere, ő a szavazatok 46 százalékát, 424-et gyűjtött. A második helyen 27 százalékkal Dopeman, rá 256-an voksoltak. A rapper függetlenként indult, az MSZP és a Szolidaritás támogatásával. Bolba Márta evangélikus lelkész lett a harmadik 19 százalékkal és 183 szavazattal. Ő is függetlenként indult, az LMP, a Párbeszéd és a Liberálisok külső támogatásával. A kampány utolsó hetében az Együtt jelöltje, Király Éva visszalépett Bolba Márta javára. A Jobbikos Huszár Péter pedig a szavazatok 5,97 százalékát gyűjtötte be.

„A kampányunk egy nagyon jó csapatmunka volt, 150 önkéntes segített nekünk, ami már önmagában óriási eredmény. Ha pedig összeadjuk az ellenzéki szavazatok számát, akkor az több mint amit Sántha Péternére adtak le, vagyis többen ellenzik őt, mint támogatják. A Dopemanre leadott szavazatok a népharagot és a lakosság dühét mutatja meg, a miénk egy csendesebb, lassan, de folyamatosan építkező munka, ami folytatható, ráadásul a kampány során rengeteg kapcsolatra szert tettünk, olyanokra is, akik ezek után is akarnak velünk dolgozni. Úgyhogy folytatjuk” – mondta el lapunknak az eredményről Bolba Márta. Szerinte a kampányuk elérte a célját, mert a részvételi demokráciát akarták erősíteni, sokan csatlakoztak hozzájuk, olyanok is, akik nem a Magdolna-negyedben élnek, hanem a kerület más részein. Velük együtt, helyi lakosként továbbra is a lakossági érdekérvényesítés gyakorolják majd. „Egy nyolc hónapos baba mellett pár hét alatt lett belőlem induló, ami megmutatta: bárkiből lehet jelölt.”

Bolba Márta szerint egyébként időközi választáshoz képest sokan mentek el voksolni, általában 20 százalék körüli szokott lenni a részvétel a körzetben, egy időközin, ahol nem is volt nagy a tét, hiszen a képviselő-testületben 11 fideszes és 5 ellenzéki képviselő ül, szép eredmény a 17 százalék. Dopeman is elégedett a rá leadott voksokkal, elmondta, ennyit már nem lehet semmibe venni, az irány jó. „De a körzet előző képviselőjének a botránya sem volt elég ahhoz, hogy ne a fideszes induló nyerjen. Más politikai kultúrájú országokban egy ilyen párt egy szavazatot sem kapott volna. A mostani eredményből sokat tudunk tanulni, látjuk, hogy mit kell majd másképp csinálnunk.”

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.