A rezsicsökkentéssel átverték a lakosságot

  • narancs.hu
  • 2018. május 25.

Belpol

Aprópénzt osztottak, több járt volna.

A Fidesz–KDNP a rezsicsökkentések elmaradása nyomán felgyülemlett tartalékkassza jelentős részét egy adózási trükk révén áttöltötte az állami költségvetésbe – írja a Népszava. A lap szerint a 2013–14-es rezsicsökkentések után a nemzetközi olaj- és gázárak felükre-harmadukra estek, de ezt a kormány nem követte le további ármérsékléssel. Az MFGK nevű állami gáznagykereskedőnél a földgáz eladási ára szinten maradt, de egyre olcsóbban vásárolt, minek következtében hatalmas többlethasznot halmozott fel, szakértői számítások szerint 2015-ben 85 milliárd forintot. Csakhogy a további árcsökkentési felvetésekre a kormánypárt érdemi válasz helyett azt ismételgette, hogy a szociálliberális időszakban sokszor nőtt a díj. A Népszava szerint ezzel „szinte törölték a köztudatból, hogy míg az általuk kárhoztatott 2006–2007-es időszak során a lakossági gáz köbmétere 50–76 forintba került, addig azért – a zömmel államivá vált – ellátók még

ma is több mint 100 forintot kérnek,

pedig az olajár nagyjából az akkori szinten áll”.

A kormánypárt 2016-tól az egyre gyűlő többlethaszon elkülönítésére kötelezte az MFGK-t, ez a lap értesülése szerint idén már legalább 82 milliárd forint, e tartalék növekedése viszont azt is mutatja, hogy lakossági rezsi magasabb volt az indokoltnál.

A jelkép

A jelkép

Fotó: MTI – Máthé Zoltán

„Az eddigi közlések szerint a kasszát az áprilisi, háztartásonként 12 ezer forintos, egyszeri, »semmiképp se választási« gázárkedvezmény valamivel több mint 40 milliárddal apasztotta. Ám ismereteink szerint ezután az MFGK-nak az adót is meg kellett fizetnie. Eme mintegy harmincmilliárdos tétel alig marad el a lakosságnak kifizetett összegtől. Adószakértők számításai szerint ennek nagy részét a személyi jövedelemadó- és egészségügyi hozzájárulási kötelezettség teszi ki: a 12 ezer forintos számlakedvezmény ugyanis adóköteles természetbeni juttatásnak minősül. Ezen felül a tétel áfáját is állták. Szakértők szerint ezzel ugyan betartották a főszabályt, de az állam ilyen esetben számos alkalommal élt már a mentesítés eszközével. Ilyen például a közmű-számlatartozások leírása vagy az erre nyújtott segély” – írja a lap, hozzátéve: azzal, hogy a Fidesz–KDNP nem vonta ki a gázszámlakedvezményt az adó alól,

a mesterségesen magasan tartott rezsi

nyomán felgyűlt, a lakosságot illető tartalék jó része csendben átfolyt a költségvetésbe, noha ezt úgy is el lehetett volna kerülni, ha a nemzetközi tőzsdék árzuhanása miatti hasznot az Orbán-kabinet „nem öncélú tartalékolásra fordítja, hanem azt a tarifa csökkentése útján” – mintegy főszabályként – átengedi a lakosságnak.

Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető szerint ennek alapján a kormány immár 83 ezer forinttal tartozik a magyar családoknak, és szerinte ez a kormány „pofátlanságának” újabb bizonyítéka.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.