A többség szerint nem mennek jól a dolgok az országban

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 8.

Belpol

A Publicus Intézet friss kutatása szerint bár a Fidesz támogatói pozitívan látják az ország ügyeinek alakulását, nagyobb azoknak a tábora, akikelégedetlenek.

A megkérdezettek 55 százaléka szerint nem mennek jól a dolgok az országban, az ellenzékiek (84 százalékuk) és a bizonytalanok többsége (53 százalékuk) érzi inkább így – derült ki a Publicus Intézet a Népszava megbízásából készített reprezentatív közvélemény-kutatásából.

Az ellenzéki táboron belül a legelégedetlenebb csoportot a DK-s (93 százalék) és a momentumos (92 százalék) választók alkotják. A Fidesszel szimpatizálók 89 százaléka viszont úgy véli, jó irányba halad az ország.

A fővárosi helyzetet azonban már a kormánypárt támogatói is másként látják, 76 százalékuk szerint a Karácsony Gergely vezetése alatt rossz irányba haladnak a dolgok. Az ellenzékiek 56 százaléka viszont elégedett azzal, ami jelenleg Budapesten zajlik, közülük is kiemelkedik a Momentum és a DK tábora (63, illetve 62 százalék elégedett a folyamatokkal), míg a jobbikos választók körében az elégedettek már kisebbségben vannak (42 százalék). De a bizonytalan választók 50 százaléka is inkább jónak látja a budapesti általános állapotokat.

Ha most tartanák az önkormányzati választásokat, jó eséllyel ugyancsak Karácsony Gergelyt választanák főpolgármesternek. Míg az őszi választáson a szavazatok 50,8 százalékát kapta a politikus, jelenleg a választók 52 százaléka most is inkább rá szavazna a Publicus szerint.

Miközben a fővárosi önkormányzat külön bizottsággal az elmúlt tíz év korrupciógyanús eseteinek kivizsgálását kezdte meg, a budapesti lakosság alig fele tud megnevezni akár egyetlen, a közérdeklődés küszöbét korábban átütő esetet. Míg a fideszes válaszadók többsége (63 százalék) szerint az elmúlt tíz év átvilágítása mögött a Karácsony-kabinet politikai szándéka húzódik meg, addig az ellenzéki választók többségét (74 százalék) egyformán érdekli a kormánypárti és ellenzéki korrupciógyanús esetek felkutatása is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.