Interjút adott a Magyar Hangnak Pálinkás József egykori oktatási miniszter, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal menesztett elnöke, amiben egyebek mellett a Professzorok Batthyány Körének illúzióiról, partvonalon kívülre tett konzervatív értelmiségről, a régi Orbán-kormány nagyszerűségéről és a mostani kilátásairól is beszélt.
Pálinkás szerint a Fideszben 2003 után vált egyre erősebbé az az irányzat, amelyik azt képviselte, hogy „nem a hosszabb távon, nagyobb összefüggésekben gondolkodó néhány tízezer értelmiségi az érdekes, a választásokat közérthető, elsősorban az ösztönökre alapozó ígéretekkel kell megnyerni”.
|
Noha azt Pálinkás is elismeri, hogy „a stratégia bevált, jelentősen hozzájárult a három kétharmados sikerhez”, de úgy véli, hogy ez csak addig működik, amíg nincsenek olyan gazdasági problémák, amelyeket a szavazók többsége is megérez. „Akkor viszont az a tömeg, amely csupán pillanatnyi érdekeire figyel, rendkívül gyorsan elfordul bárkitől – a Fidesztől is – bármilyen irányba. A világban a jó életet – nem kizárólag, de nagyon nagy mértékben – a tudás teremti meg. Sem jól kormányozni, sem hatékony gazdaságot, oktatási vagy egészségügyi rendszert nem lehet működtetni a legkiválóbbak nélkül, de még a legkiválóbbak felével sem” – mondta Pálinkás József.
Mint ismeretes, Pálinkást részben azért menesztették a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal éléről, mert kiállt a kormány által támadott CEU mellett.