Alkotmánybírósághoz fordulna az MSZP a fiktív lakcímeket lehetővé tevő törvény miatt

  • narancs.hu
  • 2021. november 17.

Belpol

A kedden megszavazott törvény lehetővé teszi a voksturizmust a következő választáson. 

A fiktív lakcímek létesítését legalizáló törvény miatt az MSZP kezdeményezi, hogy az ellenzéki pártok forduljanak az Alkotmánybírósághoz – közölte Tóth Bertalan, a párt elnöke. 

Tóth azt írta, az MSZP parlamenti frakciója kezdeményezi, hogy a demokrata választási szövetség országgyűlési képviselői közösen forduljanak az Alkotmánybírósághoz, hogy a testület vizsgálja felül a fiktív lakóhelyek létesítését legalizáló törvényt.

A parlament ugyanis kedden megszavazta azt a javaslatot, amely a Társaság a szabadságjogokért (TASZ) szerint a jövő évi voksturizmusnak nyit utat – a törvény mindezt úgy teszi lehetővé, hogy megváltoztatja a lakóhely fogalmát, eszerint a jövőben nem kell ténylegesen az adott címen élnie annak, aki lakóhelyet létesít.

Az MSZP szerint

ez a törvényi lehetőség szélesre tárja a kaput az olyan – akár tömeges – választási csalások előtt, amikor valakik tényleges ottélés nélkül csak azért létesítenek fiktív lakcímet, hogy az adott körzetben befolyásolják a választás eredményét.

Az ilyen visszaéléseket eddig a törvény szankcionálta, ezt az ukrán voksturizmus kapcsán született több, elmarasztaló bírósági ítélet is bizonyítja.

A párt szerint az elfogadott törvény ezen túlmenően legalizálhatja például a családi otthonteremtési kedvezménnyel kapcsolatos visszaéléseket (CSOK) is, ha Varga Judit igazságügyi miniszterhez hasonlóan olyan ingatlanokra – például nyaralókra – is igénybe veszik az otthonteremtési támogatást, ahol nem életvitelszerűen élnek.

Magyarán az MSZP szerint

most ezzel a törvénnyel olyanokat tesznek lehetővé, amik eddig bűncselekménynek számítottak.

Az MSZP szerint ez gyengíti Magyarországon a jogbiztonságot, veszélyezteti a választások tisztaságát és egyéb súlyos visszaélésekre is lehetőséget ad. Ezért szükségesnek tartja, hogy a demokrata választási szövetség pártjainak országgyűlési képviselői kezdeményezzék a kifogásolt rendelkezések Alkotmánybíróság által történő megsemmisítését.

Utólagos normakontrollt az Alkotmánybíróságon az országgyűlési képviselők egynegyede kezdeményezhet. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Eldobott aggyal

  • - ts -

A kortárs nagypolitika, adott esetben a kormányzás sűrű kulisszái mögött játszódó filmek, tévésorozatok döntő többsége olyan, mint a sci-fi, dolgozzék bármennyi és bármilyen hiteles forrásból.

Nemes vadak

Jason Momoa és Thomas Pa‘a Sibbett szerelemprojektje a négy hawaii királyság (O‘ahu, Maui, Kaua‘i és Hawai‘i) egyesítését énekli meg a 18. században.

Kezdjetek el élni

A művészetben az aktív eutanázia (asszisztált öngyilkosság) témaköre esetében ritkán sikerül túljutni egyfajta ájtatosságon és a szokványos „megteszem – ne tedd meg” dramaturgián.

A tudat paradoxona

  • Domsa Zsófia

Egy újabb dózis a sorozat eddigi függőinek. Ráadásul bőven lesz még utánpótlás, mivel egyelőre nem úgy tűnik, mintha a tucatnyi egymással érintőlegesen találkozó, egymást kiegészítő vagy egymásnak éppen ellentmondó történetből álló regényfolyam a végéhez közelítene: Norvégiában idén ősszel az eredetileg ötrészesre tervezett sorozat hatodik kötete jelenik meg.

„Ha kém vagyok, miért engedtek oda?”

Mint ukrán kémet kitiltották Magyarország területéről a kárpát­aljai magyar politikust. A kormánypropaganda olyan fotókat közöl leleplezésként, amelyeket korábban Tseber Roland osztott meg a nyilvánossággal. Ő azt mondja, csak az ukrán–magyar viszony javításán dolgozik.

Törvény, tisztesség nélkül

Hazánk bölcsei nemrég elfogadták az internetes agresszió visszaszorításáról szóló 2024. évi LXXVIII. törvényt, amely 2025. január 1. óta hatályos. Nem a digitális gyűlöletbeszédet kriminalizálja a törvény, csak az erőszakos cselekményekre felszólító kommentek ellen lép fel.

Nem így tervezte

Szakszerűtlen kéményellenőrzés miatt tavaly januárban szén-monoxid-mérgezésben meghalt egy 77 éves nő Gyulán. Az ügyben halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt ítélték el és tiltották el foglalko­zásától az érintettet.

Amikor egy haldokló csak az emberségre számíthat – életvégi ellátás helyett marad a várakozás a sürgősségin

A gyógyító kezelésekre már nem reagált az idős szegedi beteg szervezete, így hazaadták, ám minden másnap a sürgősségire kellett vinni. Olykor kilenc órát feküdt a váróban emberek között, hasán a csövekkel és a papucsával. Palliatív ellátás sok helyen működik Magyar­országon – a szegedi egyetem intézményeiben még nem.