"Felhívtuk az orvosokat arra, hogy
szolidaritásból mondjanak le az idei 11 százalékos bérfejlesztésükről, és ne harcra buzdítsanak, hogy az ápolóknak és a gazdasági, műszaki és háttérszolgáltatást nyújtóknak is jusson 2023. január 1-jétől bérfejlesztés"
– közölte a Népszavával Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ-EDDSZ) elnöke azt követőenn, hogy a Belügyminisztériumban sztrájktárgyalást tartottak az ágazati érdekvédők.
A lap emlékeztet, hogy a szakszervezet kérése egybecseng az Országos Mentőszolgálat főigazgatójának, Csató Gábornak a véleményével, aki hétfőn adott az Indexnek interjút. "Senkinek nem akarok tippeket adni, de az lett volna igazán korrekt a kamara részéről, hogy megszavazzák: az idén januári 11 százalékos orvosi béremelést a kormány fordítsa inkább a szakdolgozókra"– mondta Csató.
December végén jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy
az egészségügyi szakdolgozók két lépcsőben kapnak majd béremelést: míg az orvosok már idén januártól több pénzre számíthatnak elvileg,
az egészségügyi szakdolgozók bére addig is az első ütemben csak 2023. július 1-jével fog nőni, majd a második ütemben 2024. március 1-jével.
A kétlépcsős béremelés azért is okozott felháborodást, mert éves szinten mindez összesen 10–12 százalékos, a jelenleg 20 százalék feletti inflációt sem kompenzáló növekedést jelent.
Az egészségügyi szakdolgozók sztrájktárgyalást kezdeményeztek a kormánnyal szemben, az orvosok pedig februárban hirdettek meg nyomásgyakorló akciót, melynek első számú követelése az volt, hogy januártól kezdjék meg a szakdolgozói béremelés is.