A pedagógusok munkabeszüntetése polgári engedetlenség formájában, valamint annak tudomásulvétele az érintett gyermekek jogaival kapcsolatosan visszásságot idézhet elő, ezért jogellenes – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) hétfőn.
Az MTI-nek küldött közleményükben azt írták, a péceli óvodapedagógusok tavaly októberben tartott polgári engedetlenségi akciója, valamint az, hogy az akciót a péceli önkormányzat tudomásul vette, alkalmas arra, hogy hozzájáruljon a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonság követelménye, illetve az érintett gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való joga sérelmének közvetlen veszélyéhez, illetve sérelméhez. A péceli óvodák egynapos bezárása miatt egy civil szervezet fordult az AJBH-hoz állásfoglalásért. A beadvány szerint tavaly október 21-én polgári engedetlenségi akcióban a péceli önkormányzati fenntartású óvodák minden dolgozója részt vett, így aznap az összes óvoda zárva maradt.
Az alapvető jogok biztosa jelezte, hogy már korábban kiadott felhívásában kiemelte, hogy az alkotmányos jogok érvényesítésére kizárólag jogállami keretek között, alkotmányosan garantált és jogszerű formában kerülhet sor. Ezzel szemben
„a polgári engedetlenség nem a munkabeszüntetés törvényes eszköze, hanem
Mert az nem a munkabeszüntetés törvényes eszköze, hanem az alkotmányos kereteken kívül zajló ellenállás.
, amely az elérni kívánt cél érdekében vállaltan jogellenes”.
Mindezek a gyermeki jogok érvényesülése során még szigorúbb megítélés alá kell, hogy essenek. Az ombudsman álláspontja szerint az önkormányzat részéről a tudomásulvétel helyett a megfelelő intézkedés az lett volna, ha a munkajogi következmények kilátásba helyezése mellett dokumentáltan felhívja az érintett dolgozók figyelmét a tervezett munkabeszüntetés jogellenességére, a munkavégzési kötelezettségük teljesítésére, valamint arra, hogy a munkabeszüntetéshez való jogukat kizárólag a sztrájktörvény keretei között gyakorolhatják jogszerűen.
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala által kiadott közlemény azt már nem említi, hogy a pedagógusok, így a péceli óvodák dolgozói is azért választották a polgári engedetlenséget, mert a kormány a sztrájkjogot korlátozó törvénymódosítással teljesen kiüresítette a „jogszerű” tiltakozási formát.