Bánki Erik bemutatja: bedőlt projekt, százmilliós haszonnal
Bánki Erik a Parlamentben

Bánki Erik bemutatja: bedőlt projekt, százmilliós haszonnal

  • narancs.hu
  • 2018. december 11.

Belpol

A vagyonnyilatkozatból kimaradó földvásárlásra, és a rejtélyes „hitelezőktől“ származó tőkére is van magyarázata Rogán Antal utódjának.

Több milliárdos értékben ígért bioetanol gyárakat Erdélyben Bánki Erik fideszes képviselő. Bánki több száz hektár földet is vásárolt, ám a projekt bedőlt, a politikus pedig hatalmas tartozásokat halmozott fel, mégis százmilliót kereset az üzleten, írja a romániai Rise Project és a Direkt36 közös cikke.

Bánki Erik, aki jelenleg Rogán Antal utódjaként a parlament gazdasági bizottságának elnöke, 2008-ban egy 70 millió eurós (akkoriban több mint 17 milliárd forintos) projektet lengetett be. Két bioetanol gyárat épített volna Nagyszalontán és Nagykárolyban.

Bánki Erik a Parlamentben

Bánki Erik a Parlamentben

Fotó: MTI

Bánki román cégein keresztül földvásárlásba kezdett, 2007 és 2010 között 114 hektárt vásárolt, több mint 250 millió forint értékben. A földvásárlások csak most derültek ki, mert a képviselő nem tüntette fel azokat vagyonnyilatkozatában. Bánki vagyonnyilatkozatából vagy a cégei nyilvános pénzügyi adataiból az sem világos, miből volt pénze a bevásárlásra. A befektetéseket megelőző években ugyanis romániai és magyar cégei veszteséget, vagy mindössze pármillió forintos nyereséget termeltek.

A Direkt36-nak Bánki úgy magyarázkodott, hogy hitelekből fedezte az ügyleteket, ám erről papírt nem tudott mutatni, sőt még hitelezői nevére sem emlékezett. Vagyonnyilatkozatában pedig azért nem szerepeltek a földek, mert azokat cégein keresztül birtokolta, érvelt Bánki.

A beruházás végül nem valósult meg, Bánki szerint a válság húzta keresztül számításait. A politikus román cégei  2,3 millió eurós (akkori árfolyamon több mint félmilliárd forintos) köztartozást hagytak maguk után. Bánki azóta földjeit is eladta. Egy részükből a hátrahagyott tartozásait rendezte, a maradékot pedig eladta idén nyáron 309 ezer euróért (100,4 millió forintértért).

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.