„A háborúnak szinte valamennyi szektor a kárvallottja, köztük a bankszektor is. A gazdasági bizonytalanságok piaci következményei mellett számos kormányzati intézkedés terhét is fegyelmezetten és együttműködően viseli a bankszektor, ezért visszautasítja, hogy a háborús időkben extraprofitra tett volna szert” – fogalmazott az MTI-hez kedden eljuttatott nyilatkozatában a Magyar Bankszövetség.
A Bankszövetség szerint a sorozatos kormányzati terhek és intézkedések kiszámíthatatlansága jelentősen korlátozza a bankszektor hitelezési képességét, nemzetközi versenyképességét és gazdaságélénkítő szerepét.
Emellett a Magyar Közlönyben hétfő éjszaka megjelentetett intézkedések szerintük tovább növelik a határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtó fintech szolgáltatók versenytorzító szabályozói előnyét. Az eredetileg két évre (2022 és 2023) bevezetett extraprofit adó, bankadó és ATM telepítési előírások ezekre a szolgáltatókra továbbra sem vonatkoznak, míg a szigorodó tranzakciós illeték szabályok a tapasztalatok szerint korlátozottan érvényesíthetők velük szemben – érvelt a szakmai szövetség.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfői kormányinfón jelentette be, hogy védelmi hozzájárulást kell fizetnie minden olyan banknak, valamint multinacionális vállalatnak és energiacégekre, amely a háborús időben extraprpfiotra tett szert. Az így befizetett összeg egy úgynevezett védelmi alapba kerül.