Cikkünk után Gulyás Gergely tette ki Szájert Schmidt Máriáék alapítványából

Belpol

A Terror Háza Múzeum főigazgatója 2020 decemberében jelentette be, hogy Szájer József a brüsszeli ereszcsatornán való leereszkedése után lemondott a múzeumot működtető közalapítvány kuratóriumi tagságáról. A testületből mégsem került ki a volt fideszes EP-képviselő, csak három nappal azután, hogy megírtuk. Erről az alapító magyar állam képviseletében Gulyás Gergely miniszter gondoskodott.

 

A Narancs.hu 2021. november végén írta meg, hogy Schmidt Mária 2020. decemberi, Szájer József lemondását bejelentő állításával szemben még mindig tagja a Terror Háza Múzeumot működtető Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványnak a volt európai parlamenti (EP) képviselő. Schmidt a közalapítvány képviselőjeként, kuratóriumi tagként, múzeumigazgatóként információk birtokában nyilatkozott a Népszavának Szájer EP-képviselőségébe került botránya után. Lapunk egy évvel későbbi kereste meg, szembesítve állításával, miután a civil szervezetek nyilvántartásban Szájer 2021. novemberben még mindig bent ült a kuratóriumban.

Schmidt nem reagált kérdéseinkre, viszont cikkünk november 30-i publikálást követő harmadik napon a közalapítványnak módosították az okiratát, amely a Fővárosi Törvényszéken december 16-án jogerőre emelkedett. A módosítás révén Szájer József kikerült a kuratóriumból, helyére Schanda Tamás, az innovációs és technológiai miniszter helyettese, parlamenti és stratégiai államtitkára felesége, Schanda Anikó került. Szájer eltávolítását lehetővé tevő módosítást a közalapítványt alapító magyar állam képviseletében Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter látta el kézjegyével.

Mint megírtuk, Schmidt Mária a közalapítvány 2020-ról készült beszámolójában is azt közölte, kötelessége tájékoztatni a kuratórium tagjait, hogy „egyik tagunk, Szájer József volt európai parlamenti képviselő ez év decemberében azonnali hatállyal lemondott tagságáról”. A civil szervezetek nyilvántartása szerint Szájer lemondást egy éven át mégsem jelezték a bíróságnak, miközben a törvény 60 napot engedélyez a változásbejegyzések bejelentéséhez. Ha Szájer valóban lemondott akkor, hozzávetőleg 300 napos késésbe került a Gulyás Gergely által képviselt magyar állam.

Amennyiben ennek jogkövetkezményét érvényesítették, a változásbejegyzési határidő túllépése miatt a bíróság az alapítót 10 és 900 ezer forint közötti bírsággal sújthatta.

Szájer nemzetközi visszhangot kiváltó skandalluma Orbán Viktort és Kövér Lászlót is kínos helyzetbe hozta, mivel az ex fideszes EP-képviselő a miniszerelnök és a házelnök alapította Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat alapítványából (NGYSZA) is ki kellett emelni. A Fidesz képviseletében Orbán, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesület képviseletében Kövér László 2021. június 11-én kezdeményezte a kuratóriumi tagság törlését. A fájdalmas lépést ők sem kapkodták el, mivel Szájer 2021. március elején mondott le arról, miután erre az alapítványnál sokadszorra rákérdeztünk. A tagcserét azonban csak hónapokkal jelezték a bíróságon. Lemondásának napja pontosan egybeesett Szájer NGYSZA-kurátorkodásáról szóló cikkünk megjelenésével, amelyben nyilvánosságra hoztuk, hogy nem felelt meg a valóságnak az NGYSZA állítása, miszerint a képviselő még decemberben lemondott tisztségéről.

Gulyás Gergely a Szájer töröltetését elintéző okiratmódosításához egyébként nem üres kézzel érkezett Schmidt Máriákhoz. Az alapító okiratba belefoglalták, hogy az állam még 600 millió forintot tol a közalapítványba, ezzel biztosítva tőkeminimumát.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.