Csak néhány európai országban van akkora különbség az átlagbérek és a képviselői fizetések között, mint nálunk

  • narancs.hu
  • 2019. augusztus 16.

Belpol

Magyarország élvonalban.

Egy év alatt gyakorlatilag 70-77 %-kal nőtt a parlamenti tisztségviselők bérezése - írja az mfor. Mindeközben az országos átlagos bruttó bér 2014-től számítva 55 százalékkal emelkedett.

A statisztikák szerint a magyarországi minimálbér az ötödik legalacsonyabb Európában. A képviselők fizetése az emeléssel együtt is a hatodik legalacsonyabb, és bár ez csa kegy hely különbségnek tűnik, érdemes megnézni, hogy ez arányaiban mekkora különbséget jelent.

Az Mfor ezért a tradingeconomics.com adatainak alapján összegyűjtötte az európai országok friss átlagos havi bruttó keresetét, majd ennek arányában meghatározták a képviselői fizetéseket. Eszerint:

a képviselők fizetése a magyar átlagbér 276 százaléka volt a legutóbbi kereseti adatokhoz mérten, aminél magasabb arányra mindössze 9 tagállamban van példa.

Görögország vezeti a rangsort, ott a képviselők havi illetménye az ottani átlagbér 685 százaléka, a lett képviselők 375 százalékkal keresnek többet az átlegnál, a román honatyák 338 százalékkal. Luxemburgban, Dániában és Franciaországban azonban csak 30-40% a különbsége az átlabér és a képviselők fizetése között.

Nőnek a fizetések a Parlamentben

Mert megérdemlik... A Fidesz-frakció ma reggel közleményt adott ki az MTI-nek: „A parlamenti döntéshozók bére emelkedik utoljára" - írják. Szép mentés, szokták erre mondani. A mondat azt sugallja, hogy maguk előtt gondoltak mindenki másra, vagyis gesztusuk a nagylelkűség netovábbja. Ezzel szemben áprilisban még tagadták, hogy lennének tervezetek a képviselők fizetésének emelésére.

Figyelmébe ajánljuk

Ozzy, akit először Johnnak neveztek el

Elsősorban a bulvársajtónak köszönhető, hogy az elmúlt harminc évben Ozzy Osbourne nevét Magyarországon is szinte mindenki ismerte – azok is, akik életükben nem voltak rockkoncerten. A hetvenes évek elején azonban hiába jutott a Black Sabbath elég hamar a csúcsra, a magyar sajtó nem vett róla tudomást.

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.