Állami pénzekből dübörög a Szijjártó-család autósport biznisze

  • narancs.hu
  • 2019. augusztus 16.

Belpol

A kamionversenyeket rendező cég, ahol a külügyminiszter testvére az igazgató, több száz milliós támogatásokat kapott az elmúlt években - többek közt a külügytől is.

Szijjártó Péter testvére az autósportban egyre aktívabb szerepet vállal, cégéhez pedig már közel 300 millió forint közpénz vándorolt az elmúlt két évben a külügytől és az ehhez tartozó intézményektől - járt utána a G7.

A magyar autóversenyeket vállalkozások rendezik, de a licenszeket egy állami szervezet a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ) adja ki. Az emiatt megkerülhetetlen intézményt Oláh Szabolcs vezeti, Szijjártó Péter külügyminiszter testvére, Szijjártó Sarolta pedig a női tagozatban és a kamionverseny bizottságban munkálkodik.

Szijjártó testvérének azonban nem ez az egyetlen kapcsolata a kamionversenyekkel: 2015 óta dolgozik Truck Race Promotion Kft.-nél, 2017-től pedig a cég operatív igazgatója is. A Truck Race Promotion Kft.-ről pedig azt kell tudni, hogy egyrészt Magyarországon ők rendezik a kamion eb versenyeket, a Hungaroring adatai alapján 2016-ban 40,8 millió forintot kaptak ezért a MNASZ-tól, 2014-ben pedig 83 millió forintot.

A G7 hozzáteszi, hogy az ETR néven ismert kamionos “Európa bajnokság”  egyébként az európai autó-motor sport szövetség, a FIA vállalkozása, amely viszonylag kis közönséghez szóló rétegsport. Mindezek ellenére a magyar állam mégis úgy érezte, hogy ezt a sportot kell támogatnia. A MNASZ mellett ugyanis 2016-ban a nemzetgazdasági minisztert bízták meg azzak, hogy 200 millió forintot adjon az eseménynek, és azóta minden évben - nyilvánosságra nem hozott összegekkel - támogatja az állam a rendezvényt. Épp egy évvel azutántól, hogy Szijjártó Sarolta bekerült a kamionsport világába - jegyzi meg a G7.

A Truck Race Promotion Kft. ráadásul egyre növekvőben van: az idei Hungaroringen rendezett kamion eb futamnak ugyanis része volt a V4 logisztikai fórum is, amelynek egyik főtámogatója a Külgazdasági- és Külügyminisztérium (KKM): ők 65 millió forintot fizettek a cégnek a rendezvényért.

De mások is megtolták kicsit a cég szekerét:

  • a KKM alá tartozó Eximbank még nem válaszolt a G7 megkeresésére, de azt tudni lehet, hogy költött 2 millió forintot a cégnél
  • a KKM alá tartozó állami hivatal, a HIPA a Hungaroringen június 23-án szervezett “járműipari beszállítók és szakmai partnerek bevonásával létrejött partnertalálkozó megvalósítására szolgáló szolgáltatások” tárgyában 5 millió forintot fizetett a cégnek

Szijjártó Péter minisztériuma és háttérszervei tehát idén 72 millió forintot fizettek egy konferencia szervezéséért egy olyan kamionversenyeket szervező cégnek, ahol testvére is dolgozik - foglalja össze a G7.

Hozzáteszik, hogy a Truck Race Promotion szponzorációs pénzeket kapott más állami cégektől is: a Szerencsejáték Zrt. 2016-ban még csak 5 millió forintot, 2018-ban már 71 millió forintot adott.

(A Truck Race Promotion Kft. fő tulajdonosa egyébként 51 százakéban a félezer kamionnal rendelkező Révész Trans tulajdonosa, Révész Bálint. A cégben részesedése van a TR Consult informatikai cégéről ismert Őry Tamásnak, és Moszlán Balázsnak.)

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.