Csaknem 100 kérdésre vár választ Káslertől az orvosi kamara

  • narancs.hu
  • 2020. október 20.

Belpol

Összegyűjtötte az új egészségügyi szolgálati jogviszonyra vonatkozó, az orvosok körében leginkább felmerülő kérdéseket a Magyar Orvosi Kamara (MOK). Érthető és egyszerű válaszokat várnak a minisztériumtól.

"Az új jogállási törvény fogadtatását nagyban rontja az a tény, hogy a törvény számos értelmezési bizonytalanságot, emiatt jónéhány indokolt és indokolatlan félelmet kelt" - írja honlapján a MOK. "A Magyar Orvosi Kamara összegyűjtötte a kollegáktól a leggyakrabban érkező típuskérdéseket"- folytatódik a szöveg, majd azt írják: tudják, hogy ezek egy része megválaszolható a törvény alapján, ugyanakkor "az átlag orvoskollégáktól nem várható el" a jogi szövegek önálló értelmezése. Ezért a minisztériumtól várnak hiteles és egyszerűen érthető válaszokat.

Kincses Gyula kamarai elnök Kásler Miklósnak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetőjének írt levelében a konkrét kérdések felsorolását megelőzően úgy fogalmaz, a kamara a törvény elfogadása óta gyűjti az orvosok részéről felmerülő kérdéseket. A testület ugyanis nem tudja megválaszolni ezeket, mivel nem ismerik a jogalkotói szándékot, továbbá a törvény beterjesztését sem előzte meg egyeztetés.

A MOK hét témában és 68 pontban foglalta össze a mintegy 100 kérdést. A törvény hatályával kapcsolatban az orvosok többek között arra kíváncsiak, kiterjed-e az iskolaorvosokra, az alapellátó fogorvosokra, a klinikai szakpszichológusokra és szakgyógyszerészekre. A bértáblát, a jövedelmet, a szabadságokat és a végkielégítést illetően egyebek mellett azt kérdezik, változnak-e a túlóraelszámolás szabályai, mi számít bele az előmeneteli szolgálati viszonyba, valamint tervezi-e a kormány honorálni a második szakvizsgát. Számos kérdés firtatja a kirendelés, áthelyezés témakörét. Például ilyenek: mi a különbség a kettő között, milyen esetben vezényelhetnek, mi lesz az egyszülős családokkal, hogyan kompenzálják az áthelyezett orvosok családjait, vagy éppen beleszámít-e a betegállomány a vezénylés idejébe. Hasonlóan sok kérdést gyűjtött össze az orvosi kamara a másodállásról, a több jogviszonyról. "Ki dönt az orvosok másodállásának engedélyezésével kapcsolatban?" - kérdezik. De azt is firtatják, miért kell az egységes jogállás, amikor a különböző szakterületek más és más munkát végeznek. Ezenkívül vonatkoznak még kérdések az alapellátásban dolgozó orvosokra, az összeférhetetlenségre és a hálapénzre. Utóbbival kapcsolatban például az, hogyan tervezik ellenőrizni "a hálapénz-mentességet", vagy tervez-e a kabinet "széles körű társadalmi kampányt a hálapénz ellen".

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?