Cser-Palkovics leírta a fehérváriaknak, mi mennyibe kerül jövőre

  • narancs.hu
  • 2022. szeptember 2.

Belpol

A székesfehérvári Gyöngyvirág óvoda gázszámlája például tavaly 6,7 millió forint volt – jövőre 42,4 millió lesz.

Tételesen leírta a Facebookon Cser-Palkovics András, mennyivel dárgulnak a székesfehérvári önkormányzat költségei jövőre.

A város polgármestere a hét elején posztolt arról, hogy a válság nagyon nehéz helyzetbe hozza a falvakat és városokat, ami a közszolgáltatásaik ellátását illeti. A legfontosabb kérdés az önkormányzatok számára az, mivel, mennyiért és miből fűtik az óvodát, az orvosi rendelőt, az otthonokat. 

Megígérte, hogy a következő hetekben a megoldásról is beszámol, a közgyűlés döntésének függvényében. 

Ami a költségeket illeti, Cser-Palkovics András most előrebocsátotta, hogy az önkormányzat a beszerzéseinek egy részére még ajánlatot sem kapott, és a piaci árak változása miatt nem minden most közölt szám marad végleges, de amit eddig megtudott, azt mindenképp közölni akarta: „célom a tájékoztatás, valamint a probléma összetettségének és nagyságának érzékeltetése”.

Például a városi közvilágításért 2021-ben 295,7 millió forintot fizetett a város, idén várhatóan ez a költség 688,5 millió lesz, jövőre pedig 1 milliárd 657,5 millió forint

A városi uszoda működtetése tavaly 39,5 millióba került, idén ez 214,9 millió, jövőre 330,2 millió lesz.

Az egyik óvoda, a Gyöngyvirág gázszámlája tavaly 6,7 millió volt, idén 10,8 millió – jövőre 42,4 millió lesz. Ugyanez a drágulás jellemző a többi óvoda esetében is. 

A poszt részletezi a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény, a Vörösmarty Színház, a könyvtár, a közösségi és kulturális központ , az  egyik orvosi rendelő  várható energiaszámláit. Kitér arra, hogy a Széphő Zrt. a távfűtéshez, melegvíz-előállításhoz

ugyanazt a gázmennyiséget 2021-22-ben 5 milliárdért kapta, 2022-23-ra a júniusi ár szerint 17 milliárdért, jelenlegi áron 40 milliárdért kapja. 

Cser-Palkovics leszögezi, az önkormányzat egyeztet a sportklubokkal, de a stadion gáz-, víz- és villamos költsége 1,2 milliárd körül lehet 2023-ban, amit az önkormányzat nem tud vállalni.

„A fenti számok riasztóak, a tendencia és a bizonytalanság pedig különösen aggasztó. Természetesen az önkormányzatiság a cselekvőképességről is szól, ezért hetek óta számolunk, döntéseket készítünk elő. Muszáj ezt megtenni, hiszen az áram és a gáz mennyiségét a téli időszakra most kell tudnunk megmondani. Nincs tehát lehetőség várakozni. A célunk az, hogy legalább az alapvető (törvényileg kötelező) helyi közszolgáltatásokat és az önkormányzati munkahelyek nagy többségét biztosítani tudjuk. Prioritást élveznek a bölcsődék, az óvodák, a szociális intézmények – különösen a bentlakásos intézményeink –, a rendelőintézetek, a közétkeztetés, minél magasabb szinten a közösségi közlekedés, valamint a közvilágítás biztosítása. Minden, a működőképesség fenntartásához szükséges intézkedést készek vagyunk meghozni!” – írja a polgármester. Emlékeztet, hogy ez a probléma Európában minden falut és várost érint, és lokálisan nem lehet a háború és a rossz döntések következményeit helyrehozni. 

 Leadkép: Cser-Palkovics András polgármester beszédet mond a Székesfehérvári Szakképzési Centrumban az országos szakképzési tanévnyitó ünnepségen 2022. augusztus 30-án. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.