Demszky azt tervezgeti, hogy újra indul a főpolgármesteri székért

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 25.

Belpol

Furcsa, zavaros, ijesztő interjút adott a volt főpolgármester.

Nemcsak jelzőket nehezen találtunk, de összefoglalni sem könnyű mindazt, amit Demszky Gábor összehordott a 24.hu-n megjelent interjújában. Mégis megpróbáljuk:

  • ha lesz mögötte „intellektuális és tárgyi erő”, függetlenként elindul jövőre a főpolgármesteri címért. Azt állítja, menne vele „régi csapata is”;
  • azért gondolkodik még, mert februártól urbanisztikát tanít majd a brémai egyetemen;
  • ennek ellenére már tervezgeti a kampányát, ahol Európáról és a liberális demokráciáról fog beszélni, mert így fognak (az nem derül ki, hogy kik – a szerk.) megerősödni az EP-választáson, majd megnyerik Budapestet és pár vidéki várost, végül „megfordítják az egészet”.
  • Igaz, néhány mondattal korábban azt fejtegeti, Magyarországon már nincs demokrácia, az ellenzék azzal, hogy bent van a parlamentben csak segít Orbán Viktornak elhitetni a néppel, hogy demokratikus viszonyok között élünk.
  • false

  • „A papír, az ér el mindenkihez.” Szerinte szamizdattal, amatőr módon nyomtatott lapokkal lehet legyőzni a Fideszt.
  • „Csomóan nem olvasnak netet” - állítja Demszky. Ezzel szemben a statisztikai hivatal adatai szerint a 16-74 éves korosztály 76 százaléka netezett tavaly, a Digitális Közönségmérési Tanács hétfőn 4,6 millió valós felhasználót számolt össze, ami még csak nem is azonos teljesen az internetezők számával.
  • Hogy mi kell még a Fidesz legyőzéséhez? „Lehetne még lakáson szabadegyetemet szervezni. Ma is működik pár, nálam Heller Ági tartott három előadást, egyet Kantról, egyet Shakespeare-ről, egyet pedig Lukács Budapesti Iskolájáról, mind nagyszerű volt.”
  • Kell még „valamennyi” pénz is a politikához, de nem az a legfontosabb. Igaz, most pénze sincs: eladta belvárosi lakását, összeköltözött ötödik feleségével, annak gyerekeivel és a dédivel. Eladta szamzidat-gyűjteményét is, mert nem igazán jön ki a nyugdíjából. Bár hozzáteszi az interjúban: megél belőle, de jobban is élhetne, csakhogy még a kormánytól félő CEU-n sem engedik tanítani (2010-es visszavonulása után korkedvezményes nyugdíjat kért, akkor arról beszélt, valamivel több mint 200 ezer forintra jogosult)
  • Mégiscsak sok pénz kell a politikához. „A hivatalos pénzből, amit a pártok kapnak, lehetetlen politikát csinálni. Ezért a pártok lopnak.” Az ő idejében is loptak, de nem akart tudni arról, hogy kik mozognak a háttérben.
  • Ha majd nyernek, akkor be fogják idézni Polt Pétert és Mészáros Lőrincet, ők majd mindent kipakolnak, elmesélnek.
  • Az interjúra egy „kirgiz, üzbég és tadzsik” sapkába, úgynevezett tyubityelkában jelent meg. „Kirgizisztánból hoztam, abból az országból, ahol a nagyapám alapította az első iskolát. Díszpolgárrá is választották, ahogy az apámat és engem is" - mondta erről a volt főpolgármester.
  • Beszélt még a nők elcsábításáról is, az ő trükkje egy speciális vállfogás, ami annyira működik, hogy még "puszi sem kell".
  • Azt is elárulta, miért ölelgeti azokat a riportereket, akik "rászálltak".
  • Az interjú csúcspontja: "Gyurcsány is ikon, én is ikon vagyok, mindketten egy-egy korszakot képviselünk, nincs egoproblémánk, hogy ki a nagyobb."

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.