Demszky azt tervezgeti, hogy újra indul a főpolgármesteri székért

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 25.

Belpol

Furcsa, zavaros, ijesztő interjút adott a volt főpolgármester.

Nemcsak jelzőket nehezen találtunk, de összefoglalni sem könnyű mindazt, amit Demszky Gábor összehordott a 24.hu-n megjelent interjújában. Mégis megpróbáljuk:

  • ha lesz mögötte „intellektuális és tárgyi erő”, függetlenként elindul jövőre a főpolgármesteri címért. Azt állítja, menne vele „régi csapata is”;
  • azért gondolkodik még, mert februártól urbanisztikát tanít majd a brémai egyetemen;
  • ennek ellenére már tervezgeti a kampányát, ahol Európáról és a liberális demokráciáról fog beszélni, mert így fognak (az nem derül ki, hogy kik – a szerk.) megerősödni az EP-választáson, majd megnyerik Budapestet és pár vidéki várost, végül „megfordítják az egészet”.
  • Igaz, néhány mondattal korábban azt fejtegeti, Magyarországon már nincs demokrácia, az ellenzék azzal, hogy bent van a parlamentben csak segít Orbán Viktornak elhitetni a néppel, hogy demokratikus viszonyok között élünk.
  • false

  • „A papír, az ér el mindenkihez.” Szerinte szamizdattal, amatőr módon nyomtatott lapokkal lehet legyőzni a Fideszt.
  • „Csomóan nem olvasnak netet” - állítja Demszky. Ezzel szemben a statisztikai hivatal adatai szerint a 16-74 éves korosztály 76 százaléka netezett tavaly, a Digitális Közönségmérési Tanács hétfőn 4,6 millió valós felhasználót számolt össze, ami még csak nem is azonos teljesen az internetezők számával.
  • Hogy mi kell még a Fidesz legyőzéséhez? „Lehetne még lakáson szabadegyetemet szervezni. Ma is működik pár, nálam Heller Ági tartott három előadást, egyet Kantról, egyet Shakespeare-ről, egyet pedig Lukács Budapesti Iskolájáról, mind nagyszerű volt.”
  • Kell még „valamennyi” pénz is a politikához, de nem az a legfontosabb. Igaz, most pénze sincs: eladta belvárosi lakását, összeköltözött ötödik feleségével, annak gyerekeivel és a dédivel. Eladta szamzidat-gyűjteményét is, mert nem igazán jön ki a nyugdíjából. Bár hozzáteszi az interjúban: megél belőle, de jobban is élhetne, csakhogy még a kormánytól félő CEU-n sem engedik tanítani (2010-es visszavonulása után korkedvezményes nyugdíjat kért, akkor arról beszélt, valamivel több mint 200 ezer forintra jogosult)
  • Mégiscsak sok pénz kell a politikához. „A hivatalos pénzből, amit a pártok kapnak, lehetetlen politikát csinálni. Ezért a pártok lopnak.” Az ő idejében is loptak, de nem akart tudni arról, hogy kik mozognak a háttérben.
  • Ha majd nyernek, akkor be fogják idézni Polt Pétert és Mészáros Lőrincet, ők majd mindent kipakolnak, elmesélnek.
  • Az interjúra egy „kirgiz, üzbég és tadzsik” sapkába, úgynevezett tyubityelkában jelent meg. „Kirgizisztánból hoztam, abból az országból, ahol a nagyapám alapította az első iskolát. Díszpolgárrá is választották, ahogy az apámat és engem is" - mondta erről a volt főpolgármester.
  • Beszélt még a nők elcsábításáról is, az ő trükkje egy speciális vállfogás, ami annyira működik, hogy még "puszi sem kell".
  • Azt is elárulta, miért ölelgeti azokat a riportereket, akik "rászálltak".
  • Az interjú csúcspontja: "Gyurcsány is ikon, én is ikon vagyok, mindketten egy-egy korszakot képviselünk, nincs egoproblémánk, hogy ki a nagyobb."

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.