Közel 500 milliárd forintnyi EU-s támogatás úszhat el a rosszul ellenőrzött közbeszerzések miatt

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 25.

Belpol

Komoly anyagi terhet jelenthetnek a hiányosságok Magyarországnak, mondja egy nem nyilvános kormányzati jelentés.

A G7 hozta nyilvánosságra egy nem nyilvános kormányzati jelentés adatait, miszerint akár 500 milliárd forint körüli összeget elveszíthet Magyarország a közbeszerzési és uniós pénzek elosztási rendszerének korábban feltárt hibái miatt.

Még az Európai Bizottság tavaly novemberi ellenőrzésekor derült ki, hogy mennyi - nemcsak apró - hiba és hiányosság van az EU-s pénzeket elosztó közbeszerzéseknél és projekteknél. Az akkori kritika a Miniszterelnökségen belül működő Közbeszerzési Felügyeleti Főosztályt (KFF) érte, ez az a szervezet, amely ellenőrzi a pályázati eljárásokat. A visszaéléseknek is itt kéne kiderülniük. Ennek a bizottságnak a 2015 é 2017 közötti működését négyes fokozatból hármasra értékelte az EB. Ez azonban már kifejezetten rossz minősítésnek számít: azt jelenti ugyanis, hogy működik ugyan a rendszer, de komoly hibákkal. Nemcsak az egyedi projektekben (29-ből 25-ben) talált súlyos hiányosságokat, hanem több rendszerszintű hibára is figyelmeztetett.

A mostani jelentés újdonsága, hogy a bizottság rendszerszintű korrekciót tart szükségesnek.

Ezt többféleképpen is lehet majd:

  • vagy az összes uniós támogatású szerződést kell egyenként átvizsgálni
  • vagy reprezentatív mintavétellel megbecsülni a szabálytalanságok hatását
  • vagy el lehet fogadni a bizottság által megállapított 10 százalékos átalányt.

 

Az első rengeteg munkát és időt, a második az EB által elfogadtatott módszertant igényel. A harmadik verzió pedig az összes érintett szerződés összegének 10%-át. A G7 becslései szerint közel 450 milliárd forintot.

Ezek közül lehet majd választani, hacsak a 2019 tavaszáig húzható kormányzati válaszokkal, indoklásokkal, cáfolatokkal nem sikerül majd faragni az arányokon.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.