Előválasztás: a 100 ezer fő körüli részvétel nagy lökést adhatna az ellenzéknek

Belpol

A Momentumnak mindenképp megéri, Karácsony a túlélésért küzd, Gyurcsány talán elszámolta magát.

A csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban arról írunk, hogy váratlanul izgalmassá vált a budapesti ellenzéki előválasztás, miután Karácsony Gergely mellett a momentumos Kerpel-Fronius Gábor és - a DK támogatásával - Kálmán Olga is bejelentette indulását. A szavazás június 20. és 26. között lesz.

Néhány részlet a cikkből:

„Sokáig szkeptikus voltam az előválasztást illetően – mondja Juhász Attila, a Political Capital munkatársa –, a Karácsony Gergely és Horváth Csaba között rendezett első fordulónak nem sok értelmét láttam, és egy Karácsony–Puzsér párharcból sem igazán profitált volna az ellenzék. Három komoly résztvevővel azonban már kimondottan hasznos eszköz lehet az ellenzék számára az előválasztás. Megoldást jelenthet a pártok önkormányzati választások előtti állandó problémájára, hogy a nyári időszakban nagyon nehéz fenntartani a választók érdeklődését, politikai aktivitását. Aki elmegy az előválasztásra, arról joggal feltételezhetjük, hogy ősszel is az ellenzéki jelöltre szavaz majd.”

false

A januári első előválasztási forduló után 34 ezer megjelentről számoltak be a szervező pártok (az MSZP, a Párbeszéd, a DK és a Szolidaritás mozgalom). Most a 100 ezer fő körüli részvétel nagy eredmény lenne, és lökést adhatna az ellenzéknek, a minimum cél pedig 50 ezer fő, ugyanis ezt jelölték ki érvényességi küszöbként az indulók.

(...)

A három eddig ismertté vált induló és az őket támogató pártok számára igencsak eltérő tétje van az előválasztásnak. Juhász Attila szerint a sikeres EP-választási szereplés után lényegében elkerülhetetlen volt, hogy a Momentum saját jelöltet találjon, ezt „a táboruk is elvárta tőlük”.

(...)

Juhász Attila úgy látja, Kerpel-Fronius indítása akkor is megéri a Momentumnak, ha végül alulmarad. „A pártnak viszonylag kevés felépített politikusa van, most itt egy új arc, aki rá­adásul 52 éves családapaként karakterében eltér a Momentumról alkotott kliséktől. És láthatóan hosszú távra tervez.”

Gyurcsány a Narancsnak: Olga küldött egy sms-t, én pedig visszahívtam

Szinte mindent megtudtunk az elmúlt időszak legnagyobb politikai kavarásáról. A csütörtökön megjelenő friss Magyar Narancsban hosszú interjút olvashatnak Gyurcsány Ferenccel, akivel Kálmán Olga főpolgármester-jelölti bejelentkezése után egy nappal ültünk le beszélgetni. Volt miről! A DK elnökét faggattuk az adott szól jelentőségéről, de hosszan fejtegette nekünk Karácsony Gergely szerinte hiányos politikai karakterét is.

A DK Kálmán Olga támogatásával minden bizonnyal a Momentum lépésére reagált. „Nem engedhették, hogy az EP-választáson relatív győztes ellenzéki pártok közül egyedül a Momentum építkezzen. Kálmán Olga logikus választás, mert a DK-nál azt akarják, hogy az ő jelöltjük legyen a legérdekesebb, ő generálja a legtöbb hírt, róla szóljon a politika” – mondja Juhász Attila. Míg a Momentum egy tisztes helytállással sem veszítene igazán, Gyurcsányék már jóval többet kockáztatnak Kálmán Olga indításával. „Karácsony kigolyózása – véli egy politikai elemző forrásunk – persze felgyorsíthatja az MSZP DK-s bekebelezését, egy vereség viszont kellemetlen lenne a DK-nak, és kapaszkodót kínálna a szocialistáknak. Szerintem Gyurcsány kicsit elbízta magát, ha azt gondolja, hogy ez sima ügy lesz.”

A teljes cikket a Magyar Narancs 2019. június 13-i lapszámában találja, már kapható az újságárusoknál. Ha előfizetne a lapra, itt megteheti.

Magyar Narancs

A digitális Magyar Narancs digitális olvasójának a digitális olvasáshoz szükség lesz a DIMAG Reader letöltésére. A digitális példányok a következõ platformokon érhetõek el online, és offline is: Iphone/Ipad (iOS), Google Android, PC. Fizessen elõ egy évre, fél évre, negyed évre, egy hétre!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.