Ennél nagyobb hantázás ma már úgysem lesz: Fürjes Balázs bebizonyítja, hogy a vizesvébé nem is volt drága

  • narancs.hu
  • 2017. augusztus 1.

Belpol

A tervezett költségnek csak a felébe került!

A vb lezárulta után a Duna Aréna hatezer férőhelyes ideiglenes lelátóját leszereljük, már nem lesz szükség 12 ezer ülőhelyre. Az ideiglenes szerkezetekből semmi nem megy kárba, százszázalékos újrafelhasználást terveztünk: az elemeket a Hungexpo területére visszük, ahol P+R parkolóház épül – nyilatkozta a Magyar Időknek a kiemelt beruházások kormánybiztosa, majd elmagyarázta azt is, hogy mekkora tévedés a vizes-vb kapcsán elszállt költségeket emlegetni.

false

 

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Fürjes szerint „annak idején” egy konzervatív becslést készítettek, és az akkori számításaik szerint

a legrosszabb esetben sem haladta volna meg

a kiadások összege a költségvetés fél százalékát három éven keresztül, márpedig ezt figyelembe véve „a valóság pedig úgy hozta, hogy a világbajnokság a fenti tervezett költségnek csak a felébe került”, mivel a végösszeg az éves költségvetés negyedszázaléka volt.

A kormánybiztos elmondta azt is, hogy „csak

az a kiadás minősül a vb költségének,

amelyik a rendezvény nélkül fel sem merül és a vb után nem hasznosul. Ezek: az ideiglenes, az esemény után elbontott eszközök, a szervezés és a megnyitó költségei. Ha így számolunk, a vb-hez szükséges befektetés évente az állami költségvetés 0,1 százalékát sem érte el, ami három év alatt összesen nagyjából 45-50 milliárd forint. Fürjes szerint:

„Ez a befektetés jócskán megérte és bőségesen megtérül!”

Ennek fényében csupán egyvalamit nem értünk: miért csak most állt elő a kormánybiztos ezzel a bűvészmutatvánnyal. Korábban nem jutott eszébe?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.