Jön a felhatalmazási törvény 2.0?

  • narancs.hu
  • 2020. november 4.

Belpol

A kormány arra kéri az országgyűlést, 90 nappal hosszabbítsa meg a rendkívüli jogrendet.

Akcióképességre és gyorsaságra van szükség a koronavírus-járvány elleni védekezésben, ezért volt indokolt a rendkívüli jogrend, a veszélyhelyzet kihirdetése - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai kormányinfón.

Azt is mondta, arra kérik az Országgyűlést, hogy a kormány által 15 napra kihirdetett veszélyhelyzetet további 90 napra hosszabbítsa meg. Ennek azonban így nincs sok értelme: az Alaptörvény szerint a veszélyhelyzetet a kormány hirdeti ki, és arról is a kormány dönthet, hogy mikor van vége.

Veszélyhelyzetben a kormány rendkívüli rendeletei alapesetben 15 napig maradnak hatályban, ezek meghosszabbításához kell a parlamenti hozzájárulás. Tavasszal ezt úgy oldották meg, hogy a felhatalmazási törvényként elhíresült jogszabályban az Országgyűlés előre hozzájárult az összes kormányrendelet meghosszabbításához, méghozzá korlátlan időre.

Gulyás nyilatkozatából két dolog következhet: vagy azt szeretné a kormány, hogy a parlament minden egyes rendeletét a 15 nap után plusz 90 napra hagyja jóvá, vagy - ami valószínűbbnek tűnik -  benyújtanak majd egy újabb felhatalmazási törvényt, amivel a parlament megint egyben járulhatna hozzá az összes rendelet meghosszabbításához, de ezúttal nem korlátlan időre, hanem csak 90 napra.

Gulyás a kormányinfón egyébként arról is beszélt, hogy 30-40 százalék esélyt ad Donald Trump győzelmére az amerikai elnökválasztáson, Biden győzelme esetén a magyar kormány nem tarja jó kiindulópontnak, hogy a demokrata jelöltet Soros György támogatta.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.