A IX. kerületbe tervezett Black Lives Matter-szoborról írt cikket a brit The Guardian, amelynek beszámolója szerint a kerületi public art pályázaton nyertes, mindössze egy méteres, és csak két hétre felállítandó alkotás így is komoly ellenérzéseket vált ki.
A kerületi public art pályázaton összesen hét alkotást választottak ki, ezek egyike Szalay Péter "Black lives matter" című műve, amelyet a Ferenc téren fognak felállítani április 1-14. között.
A brit lap idézi Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert is, aki december elején úgy fogalmazott, hogy a BLM mozgalom egy rasszista mozgalom, és hogy "nem az rasszista, aki a BLM mozgalomnak állítandó szobrot ellenzi, hanem az, aki szobrot állít". A lap arról is beszámol, hogy kormánypárti csatornákon megszólalók azt ígérték, ha felállítják a szobrot, ledöntik azt.
A cikkben Baranyi Krisztina kerületi polgármester arról beszélt, hogy a Black Lives Matter-mozgalom rasszizmus- és rendőri brutalitás-ellenessége Magyarországon is releváns üzenet, és hogy a szobor története bemutatja, hogyan működik a kormánypárti média Magyarországon, ugyanis felháborodnak egy olyan dolgon, amelyről nem is tudnak semmit.
A kerületi polgármester a lapnak arról is mesélt, hogy egyik nap beszállt egy taxiba, ahol a sofőr nem ismerte fel és hosszasan szidni kezdte neki a kerületi vezetést, mondván egy emlékművet akarnak felállítani a "meleg fekete embereknek". Baranyi azt mesélte, megpróbálta elmagyarázni a sofőrnek a dolgot, aki azonban nem hitt neki, mert olvasta az újságban, hogy nem így van.
A lap megszólaltatta Szalay Péter alkotót is, aki azt mondta, a szoborról szóló hírek megjelenése után fenyegető e-mailt kapott egy ismert szélsőjobboldali személytől, aki azt ígérte neki, hogy "meg fogják büntetni", ha az installációt felállítják.
A Guardian látványtervet is közölt a készülő alkotásról, amely egy féltérdre ereszkedett Szabadság-szobrot fog ábrázolni szivárványos színekben, felemelt kezét ökölbe szorítva. Szalay elmondása szerint 3D-nyomtatóval készül majd, és összesen 12 darabból állítják össze. Az alkotó azt is hozzátette, a kormánypárti reakció ellenére a szobor nem foglal egyértelműen állást a BLM-mozgalom mellett vagy ellen, a művészi koncepció szerint inkább a két olvasat között lebeg.