Kétmilliárd forint jut minden nappali tagozatos diákra a tokaji egyetem gigatámogatásából

  • narancs.hu
  • 2023. június 15.

Belpol

Az alapítás után nem sokkal 75,5 milliárd forintot kapott az államtól az egyetemet fenntartó vagyonkezelő alapítvány.

Alig fél évvel Tokaj-Hegyalja Egyetemet alapítása után valóságos pénzeső zúdult az intézményre: egy összegben 75,5 milliárd forintot kapott az államtól az egyetemet fenntartó vagyonkezelő alapítvány –írj a 24.hu.

A 2021–2022 fordulóján megítélt pénzt az éves beszámolók alapján túlnyomórészt éven túli lejáratú állampapírban, illetve diszkont kincstárjegyben tartja a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány, amelynek vezetője akkoriban az egyetem "modellváltását" korábban kormánybiztosként levezénylő Stumpf István volt. Stumpf István, aki az első Orbán-kormányban kancelláriaminiszter volt, 2010 után pedig alkotmánybíróként szolgált, múlt héten váratlanul lemondott kuratóriumi elnöki posztjáról, amit azzal indokolt, hogy a rektorválasztáson a kuratórium többsége leszavazta a jelöltjét.

Hogy pontosan mire kapta az alapítvány a gigatámogatást, nem egészen világos. A 24.hu által kikért alapító okirat szerint a 75,5 milliárd forintos juttatást a vagyon növeléseként adta az alapító, azaz a kormány, „az alapítvány céljainak megvalósítása érdekében”. Az alapítvány céljai azonban annyira tágan vannak megfogalmazva, hogy a lap szerint kis túlzással szinte bármire lehet fordítani a pénzt.

A múlt héten leadott éves beszámoló szerint 2022 végén 58,6 milliárd forintnyi államkötvénnyel és 7,7 milliárd forintnyi diszkont kincstárjeggyel rendelkezett az egyetemi alapítvány, 9 milliárd forintot pedig maradvány vagyonjuttatásként tüntettek fel, amikor a 75,5 milliárd forint sorsát részletezték. Ez azt jelenti, hogy az állam növelte az adósságát egy alapítványi egyetem kedvéért, amely a pénzzel egy év elteltével sem csinált semmit. Persze a jelenlegi kamatkörnyezetben az állampapírok szépen fialtak az alapítványnak: a tavaly év végi kimutatásban 4,3 milliárd forint bevétel szerepelt ezen a címen. 

Az egyetem tájékoztatója szerint 2022 elején, vagyis a 75,5 milliárd forintos vagyonjuttatás után nem sokkal, 38 nappali tagozatos tanulójuk volt (215 levelezős hallgató mellett), és 43 státuszban levő oktatóról adtak számot.

Ennek megfelelően, ha a pénzt a tanári kar tagjai között osztják szét, nagyjából kétmilliárd forint jutott volna minden oktatónak, és miután a döntés idején a nappali tagozatos diákok száma nem érte el negyvenet, ugyancsak kétmilliárd esik minden hallgatóra.

Ehhez képest az ELTE, mint a legnagyobb állami egyetem 2022-ben 62 milliárd forintos költségvetési támogatást kapott, amiből 35 ezer hallgató oktatását kellett menedzselnie. 

(Címlapképünkön: Stumpf István beszédet mond a Tokaj-Hegyalja Egyetem és a Tokaj-hegyaljai települések önkormányzatai közötti együttműködéseket rögzítő keretmegállapodások ünnepélyes aláíró eseményén Sárospatakon 2022. január 25-én. Forrás: MTI/Vajda János)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.