„Magyarország kormánya meglepetten tapasztalja, hogy az Egyesült Államok Külügyminisztériuma ténybeli tévedéseken alapuló sajtóközleményt tett közzé” – reagált tegnap este Kovács Zoltán kormányszóvivő a Trump-adminisztráció korábbi, a CEU mellett kiálló nyilatkozatára.
Kovács a trumpi stílushoz igazodva természetesen nem tér ki rá, hogy melyek volnának ezek a ténybeli tévedések. A közlemény így folytatódik: „Magyarország szuverén ország, amely külkapcsolatait a kölcsönös tisztelet, a jószándék és a megegyezésre törekvés jegyében alakítja. Magyarországon szándékaink szerint csak olyan, nem európai uniós államhoz tartozó egyetemek működhetnek, amelyekről Magyarország államközi szerződést kötött az érintett állammal. Ennek megfelelően Magyarország kormánya készen áll arra, hogy tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államok kormányával Soros György Magyarországon működő egyeteméről.”
Michael Ignatieff, a CEU rektora vasárnap az USA-ban tárgyal az ügyben, tegnap este Baló György műsorában azt mondta, Donald Trump elnökhöz is megpróbál majd bejutni, de nem biztos, hogy sikerül. Ignatieff mellesleg megerősítette, hogy a magyar kormány közleményével ellentétben államközi egyezményt nem Trumppal és a szövetségi kormánnyal, hanem New York állammal tudna kötni Magyarország a CEU ügyében.
Kovács Zoltán életrajza szerint 1993-ban MA, 2002-ben PhD diplomát szerzett a CEU-n Ennek ellenére úgy nyilatkozott, helyesli a lex CEU-t, mert „senki nem állhat a törvények felett, azokat és a vonatkozó szabályokat mindenkinek be kell tartania.”