Közpénzből épül a méregdrága debreceni magániskola

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 14.

Belpol

Magas tandíjú elit iskola épül az adófizetők pénzéből.

Közel 3,3 milliárd forint közpénzből készül a Debreceni Nemzetközi Iskola (International School of Debrecen), ahol egy gyerek oktatása óvodától érettségiig több mint 45 millió forintba fog kerülni, írja a 24.hu.

A tandíjköteles, elit magániskola a Modern Városok program részeként valósul meg. 
Az árak horribilisek. Csupán a felvételi 100 ezer forintba kerül, onnantól az óvoda 2,5 millió, az iskola első öt évfolyama 3 millió, az utolsó két év pedig már 5 millió forint egy évre. Az árban nincs benne se a diákok étkeztetése, se az iskolabusz.

A Népszava információ szerint nem titkolt cél, hogy az ide települő külföldi nagyvállalatok (például a BMW) dolgozóinak gyerekeit várják az iskolába.

Az iskolában egyébként olyan dolgokkal is megismerkedhetnek majd a diákok, mint például a mandarin nyelv, robotika vagy akár a baseball. A 24.hu kérdése, miszerint nincs-e ellentmondás abban, hogy magániskola épül közpénzből, Öreg János, az iskola jövendőbeli igazgatója elmondta, hogy szerinte az összeg színvonalban van a többi magyarországi nemzetközi iskola árával.

Az intézmény fenntartója a 97%-ban önkormányzati tulajdonú Debreceni Nemzetközi Oktatási Központ. Az önkormányzati üzemeltetés már csak azért is érdekes, mert pár évvel ezelőtt a kormány központosította a közoktatást, melynek részeként először elvette az önkormányzatoktól az iskolák szakmai vezetését, majd az épületek fenntartását is. Úgy tűnik, mégse teljes a bizalom az állami közoktatásban, különösen hogy se Kásler Miklós, az Emmi vezetője, sem pedig Szabó Tünde sportért felelős államtitkár nem az állam által fenntartott iskolába járatja a gyerekét, hanem fizetős magániskolákba.

Kásler nagy rajongója a jó magyar oktatásnak, de azért a Kásler-utódok magániskolákba jártak

Az Index kiderítette, hogy az emberierőforrás-miniszter gyermeke és unokái hova jártak-járnak magániskolába. Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter számos fórumon kinyilvánította, hogy a magyar oktatás mindenekelőtt, továbbá, hogy ő a magyar hagyományokra épülő oktatási rendszer feltétlen híve, valamint, hogy az állami és a hazafias nevelés így meg úgy.

A debreceni polgármesteri hivatal közlése szerint az ösztöndíjprogram kidolgozás alatt van.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.