A szerk.

Hol a határ?

A szerk.

Arról a Magyarországot és Ukrajnát érintő titkosszolgálati ügyről, amely, ha valódi nemzetközi botránnyá dagad, rendkívül hátrányos helyzetbe hozhatja a két állam valamelyikét, kevés bizonyított tényt ismerünk. Amit biztosan tudunk: múlt pénteken az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) azt állította, hogy leleplezett egy Nyugat-Ukrajnában működő magyar katonai hírszerző hálózatot.

Kémkedés miatt két, magyar állampolgársággal is rendelkező, korábban az ukrán hadsereg alkalmazásában állt ukrajnai magyar személyt letartóztattak; őket hazaárulással vádolják, az ukrán sajtó azonosította is mindkettejüket. Azt is tudjuk, hogy Magyarország válaszként kiutasított két, állítólag diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, mire Kijiv ugyancsak két magyar diplomatát nyilvánított nemkívánatos személlyé. Az ügy miatt lapzártánk idején ülésezik a miniszterelnök által összehívott, 2022 óta létező Védelmi Tanács.  

Tényszerűen semmi más nem állítható. Ám az akciók kivitelezése, az azonnali reakciók és a tágabb kontextus azt sejteti, hogy Orbán Viktor egy jókora taszajtással közelebb lökte Magyarországot a szakadékhoz.

Szijjártó Péter külügyminiszter az első vonatkozó hírt még úgy kommentálta, hogy óvatosan kell fogadni az ilyesfajta értesüléseket; ám kisvártatva beindult valamiféle kormányzati pánikreakció. És most ne is a kémkedéssel gyanúsított ukrán diplomaták látványos budapesti letartóztatására gondoljunk, hanem a magyarázkodásra. E szerint Ukrajna és – természetesen – „Brüsszel” azért vádolja Magyarországot kémkedéssel, mert nem tetszik nekik Orbán békepárti álláspontja, meg – a központi propagandában „véleménynyilvánításnak” felstilizált, manipulatív – kérdéssor Ukrajnáról. Nos, nehéz elképzelni, hogy erre az ukrán válasz e nagyon súlyos vád megfogalmazása, hovatovább fabrikálása lenne. De hasonlóan gyönge érv az is, amivel maga Orbán állt elő: a Tisza Párt, Ukrajna és „Brüsszel” gigantikus és összehangolt Magyarország- és Orbán-ellenes összeesküvést, titkos­szolgálati lejárató akciót szervezett. A párt másod- és sokadvonalában természetesen máris kórusban követelik a hazaáruló tiszások eltakarítását a közéletből.

Tényszerűen ugyan nem tudható, de egyre több információ szivárog ki arról, hogy a magyar titkosszolgálatok – vagy azok feltétlenül rendszerhű része – olyan adatokat igyekeztek beszerezni az ukrán állam és hadsereg állapotáról, utóbbi felszereltségéről és telepített harcászati eszközeiről, amelyek nélkülözhetetlenek egy esetleges magyar katonai bevonulás során. Ezek között lehetnek – lehettek volna – olyan információk is, amelyeket az oroszok minden bizonnyal örömmel és köszönettel fogadnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.

Sámson és a bibliás szavazók

Négyötödük a jobboldali elnökre szavazott, sokuk elutasítja a krisztusi szegénységet, újabban pedig az empátiát is. A második ciklusban a Republikánus Párt után az evangéliumi közösségeket is maga alá gyűri Donald Trump karizmája.

Orbán a román spájzban

Az államfő ideiglenesen tölti be posztját, a kormányfő ugyancsak. A költségvetés rendezését felfüggesztették, a nemzeti valuta értéke csökken, az euróval szemben átlépte az 5 lejes pszichológiai határt. A bukaresti tőzsde lejtmenetben, a bankok nem adnak kölcsönt az államnak, az IMF be-bekukucskál, a jegybank mozgósítja valutatartalékait. Az országra ki­helyezték a táblát: „Welcome to Romania – Under (re)construction”.