Azt hitték, forradalmasítja majd a filmnézést, de megint csak befuccsolt az interaktív mozi

Mikrofilm

A streamingek felfutásával úgy tűnt, végre megvan az igazi platform az interaktív filmekhez – a Netflix azonban most a maradék ilyen tartalmait is törölte. Pedig milyen jó ötletnek tűnt, hogy mi, nézők választhatjuk ki, milyen irányt vegyen a történet!

2018 decemberében érkezett a Netflixre a Fekete tükör különleges filmje, a Bandersnatch. Az 1984-ben játszódó (az utalás a napnál is világosabb) történet szerint egy fiatal programozó úgy dönt, videójátékot készít a Bandersnatch nevű fantasyregényből, amelyet egy őrült zseni írt, aki állítólag a felesége fejét is levágta. Munka közben azonban főhősünk elkezdi megkérdőjelezni, hogy minek az adaptálásához is látott hozzá – és egyáltalán, mi a valóság.

A platform 90 perces filmként tüntette fel a Fekete tükör különkiadását, melynek különlegessége az volt, hogy menet közben a nézők választhatták ki, merre menjen tovább a történet. Ehhez több mint 5 órányi anyagot forgattak – ezekkel együtt öt befejezése is létezik a sztorinak attól függően, hogyan döntenek a nézők, sőt a hírek szerint még egy titkos befejezés is létezik.

Azaz hogy létezett: a Netflix ugyanis pár napja törölte a Bandersnatchet és egy másik interaktív tartalmát, A megtörhetetlen Kimmy Schmidt című sorozatának Kimmy vs The Reverend (Kimmy kontra a tiszteletes) című special episode-ját. Tina Fey és Robert Carlock műsora egy nőről szól, aki egy világvégeszektából kiszabadulva New Yorkban kezd új életet, a különkiadás pedig azt mutatta be, hogy házasságra készül, de a tiszteletes egy gonosz tervvel igyekszik ezt megakadályozni – a nézőnek pedig arról kellett döntenie, hogy a főhős mit is csináljon.

Ezeknek a tartalmaknak a törlésével a Netflix gyakorlatilag a teljes interaktív könyvtárától megszabadult – miközben pár éve még úgy tűnt, ez lesz a streaming következő nagy dobása. Volt is benne ráció: azzal, hogy az emberek a hagyományos tévéről átszoktak a streamingre, elvileg a kezükbe vették az irányítást. A Netflix és társainak felfutása azt mutatta, a nézők nem szeretnék többé, ha egy csatorna vagy egy tévétársaság írná elő, mikor, mit és min nézzenek, innen pedig már tényleg csak néhány kacifántos lépés volt az, hogy az éppen futó tartalomba is beleszólást adjanak nekik.

Erre próbált rájátszani a Netflix, először 2017-ben, amikor kijöttek a Csizmás, a kandúr kalandjai című gyerekműsoruk egyik interaktív epizódjával, a Könyves, a kandúrral. Ebben olyan kérdéseket tettek fel a nézőnek mint például „Csizmás harcoljon velük vitézül, vagy csevegjen velük egy tea felett?” Csizmás, a kandúr mellett a nálunk kevésbé ismert Buddy Thunderstruck és Strech Armstrong is megkapták a maguk interaktív epizódjait, majd miután a Netflix kikísérletezte a módszert a gyerekműsoroknál, érkeztek a már említett felnőtteknek szóló tartalmak is.

A lapozgatós könyvektől a speciális mozitermekig

Habár az ilyen, interaktív filmek és sorozatok pár éve még valóban forradalminak tűntek, valójában régóta voltak kísérletek a nézői-olvasói élmény interaktívvá tételére. A legkézenfekvőbb példák erre nyilván a videójátékok, melyekben szintén mi döntünk, mit teszünk és merre indulunk, ráadásul ma már jószerivel filmszerű minőségben. De már ezeket megelőzően is voltak próbálkozások arra, hogy a felhasználó úgy érezhesse, az ő kezében van a kormány: ott voltak például a 80-as évek Kaland, játék, kockázat könyvsorozatának darabjai és az ezekhez hasonló lapozgatós füzetek, melyeknél olvasás közben kellett dönteni, merre tovább, majd a vonatkozó részlethez lapozni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.