Online kérdőíven kérdezte meg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Budapesti Területi Szervezete a tagjait arról, hogyan érinti őket az új katatörvény. A nem reprezentatív felmérésben 1223 budapesti orvos töltötte ki a kérdőívet, amelyből kiderült, a megkérdezettek több mint fele katás vállalkozóként is dolgozott, többségüket hátrányosan érintik a változtatások – mondta a Telexnek Albert István, budapesti kamarai elnök.
Sok orvos vállalt katás egyéni vállalkozóként ügyeletet, vizsgált másodállásban betegeket szakrendelőkben vagy rendelt magánklinikákon. Szeptembertől nekik is más, előnytelenebb adózási formában kell folytatniuk a tevékenységüket, vagy abba kell hagyniuk a másod- és harmadállásukat, ugyanis katásként már nem számlázhatnak cégeknek, szervezeteknek, csak magánszemélyeknek.
Azt egyelőre nem tudni, hány orvos hagyna fel emiatt a tevékenységével, de az biztos, a változtatás a betegek fogják megérezni. Régóta nincs már annyi szakorvos, hogy minden kórházban, rendelőben és ügyeletben legyen belőlük elég. Az orvosok ezért ezeket a feladatokat egyéni vállalkozóként látják el másod- vagy harmadállásban.