Lenullázná a pécsi néprajz szakot a kormány

Belpol

A Pécsi Tudományegyetem idén több olyan szakot sem tudott elindítani, ahol a jelentkezők száma alapján lett volna rá lehetősége. Az egyetemen Maruzsa Zoltán helyettes államtitkárt sejtik a döntés hátterében.
Maruzsa Zoltán

Maruzsa Zoltán

Fotó: MTI – Soós Lajos

„Az idei évben dr. Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár úr nem engedte indítani a néprajz szakunkat alapképzésben. Ugyanez történt a politológia BA levelezővel is.” A Narancs információi szerint többek között ez áll abban a körlevélben, melyben a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkari vezetősége értesíti oktatóit az idei felvételi eredményekről. Az egyetem neve elhallgatását kérő munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy az ügy 5 hallgatót érint, a néprajz nappali és levelező szakon 2-2, politológia levelezőn pedig egy diák kezdhette volna tanulmányait szeptemberben, ha nem szól közbe a minisztérium (azt természetesen nem tudni, mi lett a diákokkal, ha a nem indított szakok mögött mást is megjelöltek, oda még bekerülhettek).

Forrásunk szerint a BTK vezetése a kevés jelentkező ellenére is ragaszkodott az érintett szakok indításához, hiszen ezekre tavaly sem vettek fel sokkal több embert. A felvi.hu-n fellelhető adatok szerint ráadásul mindhárom képzés minimális kapacitásszáma (ami alatt nem lehet elindítani) egy fő, az évfolyam tehát kevés felvételizővel is összeállhatott volna. Információink szerint július 22-én pontszámhúzó értekezletet tartottak a karon, és itt is elhangzott, hogy szeptemberben lesz néprajz és politológia. Ezután több egyeztetés is következett a kar, a rektori vezetés és az oktatási igazgatóság között, az utolsó 24-én, a ponthatárok kihirdetésének délelőttjén. A kar még ekkor is kiállt minden indítható szak mellett. A délután folyamán azonban történhetett valami a minisztériumban, így – a dolog abszurditását jól mutatva – a bölcsészkar dolgozói a felvételizőkkel együtt tudták meg, hogy mégsem indíthatják el a képzéseket. Az egyetemen Maruzsa Zoltán személyes döntését sejtik a háttérben, forrásunk szerint ennek okairól azonban csak pletykák, találgatások vannak.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük Gerner Zsuzsannát, a PTE BTK oktatási dékánhelyettesét is, aki megerősítette, hogy „a Bölcsészettudományi Kar a szakgazdákkal való egyeztetés alapján tervezte és vállalta volna a szakok indítását”. További kérdéseinkkel Gerner Lengvárszky Attila oktatási igazgatóhoz irányított, aki viszont állítja, hogy a szakok indítására vagy nem indítására az egyetemi vezetés nem utasíthatja a karokat, csupán ajánlást fogalmazhat meg ott, ahol ezt gazdaságilag indokoltnak tartja. Arra az értesülésre, miszerint a minisztérium vagy Maruzsa Zoltán fúrhatta meg a néprajz és politológia szakokat, Lengvárszky nem kívánt reagálni.

Az idei évfolyam kiesésének következményei nem ismertek, bár valószínűsíthető, hogy előbb-utóbb oktatói elbocsátásokra is sor kerülhet, különösen a néprajz tanszéken. „Már csak azért is, mert ez az ítélet nem egy évre szól. A továbbtanulásukat tervező középiskolások a képzések szakmai színvonalát ritkán ismerik pontosan, azt viszont megnézik, hogy az előző évben indult-e az adott szak. Így majdnem biztos, hogy a minisztériumi döntés tovább csökkenti az érdeklődést a pécsi néprajzképzés iránt” – véli forrásunk. Szerinte ez a lépés is azt bizonyítja, hogy a minisztérium kizárólag a jelentkezők száma – és nem a szakmai teljesítmény – alapján ítéli meg az egyes képzéseket. „Pedig sok más szempont létezne, például a hallgatói eredményesség (a tavalyi OTDK-n két első és egy második helyet szereztek a néprajzos hallgatók) vagy a pályázati tevékenység, ami véleményem szerint egyedülállón sikeres, tíz éven belül a második elnyert nagy európai uniós pályázatunk indul éppen szeptember 1-jén, amikortól a szakunk nem indulhat be” – teszi hozzá.

Maruzsa Zoltán a felvételi eljárásról tartott sajtótájékoztatóján egyébként azt mondta, a 10 885 meghirdetettből összesen 5060 szak vagy szakpár nem indul el „a meghatározott minimumlétszám miatt”. Azt egyelőre nem tudni, a pécsi mellett hány eset van, ahol a meghatározott minimumlétszám alapján el lehetett volna indítani a képzést, ám a helyettes államtitkár másképp döntött. Mindenesetre a pécsi lépés okai mellett ezt is megkérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóosztályától – amint megjön a válasz, közöljük.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”