Lenullázná a pécsi néprajz szakot a kormány

Belpol

A Pécsi Tudományegyetem idén több olyan szakot sem tudott elindítani, ahol a jelentkezők száma alapján lett volna rá lehetősége. Az egyetemen Maruzsa Zoltán helyettes államtitkárt sejtik a döntés hátterében.
Maruzsa Zoltán

Maruzsa Zoltán

Fotó: MTI – Soós Lajos

„Az idei évben dr. Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár úr nem engedte indítani a néprajz szakunkat alapképzésben. Ugyanez történt a politológia BA levelezővel is.” A Narancs információi szerint többek között ez áll abban a körlevélben, melyben a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkari vezetősége értesíti oktatóit az idei felvételi eredményekről. Az egyetem neve elhallgatását kérő munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy az ügy 5 hallgatót érint, a néprajz nappali és levelező szakon 2-2, politológia levelezőn pedig egy diák kezdhette volna tanulmányait szeptemberben, ha nem szól közbe a minisztérium (azt természetesen nem tudni, mi lett a diákokkal, ha a nem indított szakok mögött mást is megjelöltek, oda még bekerülhettek).

Forrásunk szerint a BTK vezetése a kevés jelentkező ellenére is ragaszkodott az érintett szakok indításához, hiszen ezekre tavaly sem vettek fel sokkal több embert. A felvi.hu-n fellelhető adatok szerint ráadásul mindhárom képzés minimális kapacitásszáma (ami alatt nem lehet elindítani) egy fő, az évfolyam tehát kevés felvételizővel is összeállhatott volna. Információink szerint július 22-én pontszámhúzó értekezletet tartottak a karon, és itt is elhangzott, hogy szeptemberben lesz néprajz és politológia. Ezután több egyeztetés is következett a kar, a rektori vezetés és az oktatási igazgatóság között, az utolsó 24-én, a ponthatárok kihirdetésének délelőttjén. A kar még ekkor is kiállt minden indítható szak mellett. A délután folyamán azonban történhetett valami a minisztériumban, így – a dolog abszurditását jól mutatva – a bölcsészkar dolgozói a felvételizőkkel együtt tudták meg, hogy mégsem indíthatják el a képzéseket. Az egyetemen Maruzsa Zoltán személyes döntését sejtik a háttérben, forrásunk szerint ennek okairól azonban csak pletykák, találgatások vannak.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük Gerner Zsuzsannát, a PTE BTK oktatási dékánhelyettesét is, aki megerősítette, hogy „a Bölcsészettudományi Kar a szakgazdákkal való egyeztetés alapján tervezte és vállalta volna a szakok indítását”. További kérdéseinkkel Gerner Lengvárszky Attila oktatási igazgatóhoz irányított, aki viszont állítja, hogy a szakok indítására vagy nem indítására az egyetemi vezetés nem utasíthatja a karokat, csupán ajánlást fogalmazhat meg ott, ahol ezt gazdaságilag indokoltnak tartja. Arra az értesülésre, miszerint a minisztérium vagy Maruzsa Zoltán fúrhatta meg a néprajz és politológia szakokat, Lengvárszky nem kívánt reagálni.

Az idei évfolyam kiesésének következményei nem ismertek, bár valószínűsíthető, hogy előbb-utóbb oktatói elbocsátásokra is sor kerülhet, különösen a néprajz tanszéken. „Már csak azért is, mert ez az ítélet nem egy évre szól. A továbbtanulásukat tervező középiskolások a képzések szakmai színvonalát ritkán ismerik pontosan, azt viszont megnézik, hogy az előző évben indult-e az adott szak. Így majdnem biztos, hogy a minisztériumi döntés tovább csökkenti az érdeklődést a pécsi néprajzképzés iránt” – véli forrásunk. Szerinte ez a lépés is azt bizonyítja, hogy a minisztérium kizárólag a jelentkezők száma – és nem a szakmai teljesítmény – alapján ítéli meg az egyes képzéseket. „Pedig sok más szempont létezne, például a hallgatói eredményesség (a tavalyi OTDK-n két első és egy második helyet szereztek a néprajzos hallgatók) vagy a pályázati tevékenység, ami véleményem szerint egyedülállón sikeres, tíz éven belül a második elnyert nagy európai uniós pályázatunk indul éppen szeptember 1-jén, amikortól a szakunk nem indulhat be” – teszi hozzá.

Maruzsa Zoltán a felvételi eljárásról tartott sajtótájékoztatóján egyébként azt mondta, a 10 885 meghirdetettből összesen 5060 szak vagy szakpár nem indul el „a meghatározott minimumlétszám miatt”. Azt egyelőre nem tudni, a pécsi mellett hány eset van, ahol a meghatározott minimumlétszám alapján el lehetett volna indítani a képzést, ám a helyettes államtitkár másképp döntött. Mindenesetre a pécsi lépés okai mellett ezt is megkérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtóosztályától – amint megjön a válasz, közöljük.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.