Fontos ígéreteket tett, de az ellopott vagyon visszaszerzéséről is beszélt Magyar Péter

Belpol

A Tisza vezetői szerint ez a fény és a sötétség küzdelme, és mindkettő erősödött az elmúlt évben. A pártelnök beszédével végződött az első pártkongresszus.

Magyar Péter beszédével zárult szombaton délután a Tisza Párt első kongresszusa, amelyről a pártelnök azt ígérte, hogy új szakpolitikusokat is bemutat majd. Előbb Kulcsár Krisztián, a MOB egykori elnöke beszélt, aki a versenysportban uralkodó korrupcióra panaszkodott, majd az ellenzéki párt talán legnagyobb „igazolása”, Ruszin-Szendi Romulusz következett, aki a Honvédség mostoha körülményeit ostorozta – egy fokkal határozottabb hangon. Bódis Krisztina, a Van Helyed Alapítvány komplex oktatási rendszerének létrehozója a szegénység felszámolásáért, az oktatási egyenlőtlenségek megszüntetéséért emelt szót.

Az egésznapos programban alighanem Magyar Péter megjelenését várták legjobban (aki egyébként már korábban felbukkant: az agráriumról szóló pódiumbeszélgetést moderálta). A párt vezetőjét, aki mindössze egy éve robbant be a közéletbe, úgy konferálták fel, mint az embert, „akivel valószínűleg minden jelenlévőnek van közös szelfije”. És aki „nem magtárakban rejtőzködik” , és „az utóbbi egy év alatt több kézfogáson van túl, mint más egész életében”.

 
Fotó: Hecker Sára
 

A tiszások – mintegy 1200 aktivista, „sziget”-tag, segítő – ujjongva, tapsolva, felállva fogadták a vezetőjüket.

Az elmúlt egy év története a fény és a sötétség küzdelme volt, és látjuk, hogy mindkettő erősödött

– mondta Magyar, aki egy magaslati ponthoz hasonlította azt, ahol a mozgalma tart. Megszületett a civil kurázsi, sokan úgy érzik, „eljött életük próbatétele”. Az állam nem működik, és ennek az oka maga Orbán Viktor.

  
Magyar Péter pártelnök
Fotó: Hecker Sára
 

Orbán egy nálam erősebb kihívóval találta szemben magát, ez a kihívó maga a magyar nép – mondta Magyar, ami nagy tetszésre talált. Nem osztogatunk pozíciókat és nem alakítunk árnyékkormányt, tette hozzá, és ahogy a napokban készült Partizán-interjúban, most is fenntartotta a lehetőségét annak, hogy nem belőle lesz miniszterelnök. Helyette inkább a hazaszeretet láthatatlan fonaláról beszélt. A nagy magyar traumák közé sorolta az 1849-es szabadságharc kudarcát, az 1920-as trianoni békediktátumot, a német és szovjet megszállást és 1956-ot, megidézte a nemzeti büszkeség népszerű toposzait: azt, hogy mi voltunk „Európa védőbástyája”, feltalálóink és bátor államférfiaink voltak. „A magyar ember adót is szívesen fizet, ha tudja, az jó helyre megy.” Vajon mit gondolna a mostani elitről Széchenyi, Márai, Bibó, Szabó Magda? – tette fel a kérdést.

Magyar ezután az orbáni korrupcióról beszélt: most nem fekete Volgák, hanem szürke mikrobuszok járnak Orbán adószedőivel, hogy „legyen miből kifizetni Tiborcznak a 700 milliárdos irodaépületeket”. Fillérre pontosan megnevezett néhány példát arra, mekkora szolidaritási adót követel a kormány kistelepülésektől.

Pekingtől, Washingtontól és Moszkvától várja a megöregedett, megfáradt Orbán a megoldást

– mondta Magyar, aki szerint „új műsorhoz új férfi kell”. Mióta létezik a Tisza, jobb hely lett Magyarország, tette hozzá, amit hatalmas taps fogadott. Felidézte, hogy nemrégiben ajándékokat osztottak a gyerekeknek, ételt a rászorulóknak, tűzifát a vidékieknek. „A Tisza most már több Magyar Péternél. Egy ernyő, ahol minden magyar megtalálhatja a közösségét.”

 
Nagy Ervin a Tisza Párt kongresszusán
Fotó: Hecker Sára
 

Magyar Péter nem bánt szűkmarkúan a jelzőkkel, ha a Fideszről volt szó: új Haynaunak nevezte Orbánt, aki arra törekszik, hogy a családja „a világ leggazdagabb családja legyen a mi pénzünkből”. Meg is nevezett néhány személyt, aki állítása szerint befolyásos fideszesek segítője: Benkő Szilárd, Szijjártó külügyminiszter kabinetfőnöke és futsalos csapattársa, Keszthelyi Erik biztosítási szakember, Mészáros bizalmasa, Kis-Szölgyémi Ferenc, az „Orbán-rendszer takarítója”, Balázs Attila, gyergyói NER-huszár, Vörös József, Mészáros ügyvédje, Kertész Balázs, Rogán bizalmasa. „Tudjuk kik vagytok, tudjuk, mit tettetek és nem felejtünk” – üzente. Azt ígérte, a Tisza-kormány alatt lesz pénz, a bíróságok teszik a dolgukat, és növelik a börtönférőhelyeket.

„Elindítjuk az Út A Börtönbe Programot. Mindent meg fogunk tenni az ellopott nemzeti vagyon visszaszerzéséért.”

Magyar Péter hosszasan sorolta a Tisza terveit:

  • megtartják a 13. havi nyugdíjat,
  • Nyugdíjasok Szolgáltatási Központja (Nyuszik) alakul, illetve
  • állami otthonokat és rehabilitációs intézményeket hoznak létre,
  • képzések a közfoglalkoztatottaknak,
  • helyi mesterekkel együtt 50%-os kedvezményekkel javítják a nyugdíjasok életkörülményeit,
  • országos bérrendezés, sikeres bérmegállapodás minden társadalmi csoporttal az orbáni infláció után,
  • a gazdaság helyreállítása: uniós források hazahozása, kiszámítható gazdaságpolitika, az államadósság olcsóbb finanszírozása,
  • a propaganda több száz milliárdos támogatásának megszüntetése,
  • kis- és középvállalatok segítése (ha a kereskedelmi és iparkamara nem végez hasznos munkát, megszünteti a kamarai tagságot),
  • állami bérlakásépítési program,
  • kutatásfejlesztési támogatás és a startup-barát környezet,
  • stabilitási alap a Nemzeti Együttműködés Rendszerének vagyonelemeiből,
  • 10 milliárdos vagyon felett vagyonnövekedési adó,
  • KATA-adózás visszahozása,
  • végrehajtás államosítása,
  • vagyonosodási vizsgálat a miniszterek, államtitkárok, képviselők, a miniszterelnök és családja vonatkozásában.

Mára a Tisza Párt lett a vidék lelke

– mondta Magyar, és önálló vidékfejlesztési minisztériumot hozna létre, a tárcavezetője vidéken élő ember lesz. Kifejezetten a vidék és az agrárvállalkozók megsegítését ígérte, többek között környezetvédelmi minisztériummal, átfogó öntözési stratégiával, a hazai állatállomány 50%-os növekedésével. Öt százalékra csökkentjük a zöldségek és gyümölcsök áfakulcsát, majd az egészséges élelmiszerek és a tüzifa adóját is  – ígérte, és felhívta a figyelmet arra, hogy Orbán tevékenysége nyomán megszűnt a kisgazdák képviselete.

 
Fotó: Hecker Sára
 

Ezután az egészségügyről beszélt: évente 500 milliárd forinttal növelnék az egészségügyre fordított költségvetést, önálló minisztériumot hoznak létre, és prioritásnak tekintik a dolgozók hazacsábítását. „A hazahozott uniós forrásokból azonnal újjáindítjuk a kórházi felújításokat” - ígérte. Azonnal segítséget ígért az Országos Mentőszolgálatnak, újjászerveznék a „szétvert” ügyeleti rendszert, növelnék a gyógyszerkassza költségét. „Senkinek nem ártani, mindenkinek használni” – ígérte a latin jelmondat alapján.

Majd az oktatásról beszélt a Tisza vezetője. Mint mondta, visszaadják az iskolák és a tanárok szabadságát, azonnal megszüntetik a Klebelsberg Központot, önálló oktatási minisztériumot hoznak létre, amiben partnernek tekintik a pedagógusok szakszervezeteit. Velük dolgozzák ki az új alaptantervet is. „Megoldjuk egy perc alatt, hogy a magyar egyetemisták újra kaphassanak Erasmus-ösztöndíjat” – tette hozzá, és az egyetemek függetlenségét is visszaállítani. Ezzel egyidejűleg gratulált a MOME diákjainak.

Nem fogjuk propagandacélra felhasználni más népek szenvedését

– ígérte az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. A visegrádi együttműködés újjáélesztését vizionálta, és azt, hogy megbecsült és konstruktív tagjai leszünk az Európai Uniónak. „A magyar érdeket képviseljük Brüsszelben és Strasbourgban egyaránt.” Azt a kijelentését, hogy „Türk Tanácsok jönnek-mennek”, de a magyarok az Európai Unióban képzelik el a jövőt, hatalmas taps kísérte. „Ha a Tiszán múlik, legfeljebb csak két ciklusig, nyolc évig lehet valaki miniszterelnök” – ígérte Magyar Péter. Ezután arról beszélt, hogy garantálná a sajtó szabadságát.

 
A Tisza Párt szakértői csapata
Fotó: Hecker Sára
 

Végül a fideszes szavazókhoz szólt: arra utalt, hogy a tiszásoknak is fontosak azok az értékek, amelyek minden magyar embernek. „Kedves még fideszes honfitársaink, barátaink, a hazánk fontosabb, mint néhány politikus gazdagodása és karrierje. Mi most kezet nyújtunk felétek is, ne hagyjuk, hogy a korrupt hatalom összeugrasszon minket, magyart a magyarral” – mondta, és azt javasolta, hogy nyújtsunk egymásnak kezet: „Nincs jobb, nincs bal, csak magyar.” A Tisza Párt vezetője arról beszélt, hogy az összes, 106 választókerületben jelöltet fognak állítani, és „legyőzik a Fideszt és szatellitpártjait is”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)