Magyarország ellen döntött a strasbourgi bíróság egy transznemű férfi ügyében

  • narancs.hu
  • 2020. július 16.

Belpol

A bíróság kimondta, hogy a magyar államnak biztosítania kell a nemváltoztatás jogi elismerését.

Kimondta az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), hogy a magyar államnak nemcsak a magyar állampolgárok, de a Magyarországon letelepedett külföldi állampolgárok esetében is biztosítani kell nemük jogi elismerését és a kapcsolódó névváltoztatást – közölte honlapján a Háttér Társaság.

Az ügy, amelyben most ítélet született, 2015-ben kezdődött: ekkor érkezett Magyarországra Iránból egy transznemű férfi, aki menedékkérelmet nyújtott be, amelyet meg is kapott, mert a magyar hatóságok megállapították, hogy hazájában transzneműsége okán üldöztetésnek volt kitéve.

Iratai azonban továbbra is nőként hivatkoztak rá, ezért a magyar gyakorlat szerint kérelmezte nemének és nevének megváltoztatását, a hatóságok azonban elutasították a kérelmét arra hivatkozva, hogy Magyarországnak a kérdésben nincs joghatósága, kérelmét Iránban kellene benyújtania, ahonnan viszont épp a nemi identitása miatti üldöztetés elől menekült el.

A férfi a Háttér Társaság segítségével először a hatóság döntésének bírósági felülvizsgálatát kezdeményezte, a bíróság azonban úgy látta, hogy mivel nincs erre vonatkozó jogszabály, ezért erre nincs lehetőség.

A férfi alkotmányjogi panasza után az Alkotmánybíróság 2018 júniusában mulasztásban megnyilvánuló alaptörvény-ellenességet állapított meg, és 2018 év végéig szabott határidőt a jogalkotónak, hogy a kérdést megfelelően szabályozza, a kormány azonban semmit sem tett a helyzet rendezése érdekében.

Sőt, 2020 májusában Semjén Zsolt javaslatára az Országgyűlés állampolgárságtól függetlenül minden transznemű és interszex ember számára ellehetetlenítette nemük jogi elismerését.

A férfi közben azonban a strasbourg-i EJEB-hez fordult, amely ma meghozott ítéletében kimondta, hogy

a nem jogi elismerésének szükségessége az Emberi Jogok Európai Egyezményében biztosított magánélethez fűződő jog szerves része, és azt nemcsak az adott állam állampolgárai, hanem valamennyi az adott állam területén tartósan tartózkodó személy számára biztosítani kell.

Az alapelv kimondás mellett a Bíróság a  magyar államot 6500 euró kártérítés és 1500 euró ügyvédi költség megfizetésére kötelezte.

A Háttér Társaság közleményében hozzáteszi, bár az EJEB az alig másfél hónapja hatályba lépett új jogszabállyal kapcsolatban még nem tudott állást foglalni, az ítélet indokolása előrevetíti, hogy azt is az egyezménybe ütközőnek fogja találni, hiszen a transznemű emberek önrendelkezési, magánélethez- illetve méltósághoz való jogának biztosításához létfontosságú, hogy irataikban az a nem szerepeljen, amivel azonosulnak.

A szervezet azt is közölte, hogy a Háttér Társaság jelenleg több mint 40 olyan transznemű panaszossal áll kapcsolatban, akik készek az új jogszabály miatt nemzetközi jogi fórumokhoz fordulni: jelenleg a nem- és névváltást elutasító határozatokkal szembeni hazai jogorvoslat kimerítése folyik, a strasbourg-i bírósághoz ezek sikertelensége esetén lehet fordulni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.