Az idén 3,5 milliárd forintból gazdálkodó Batthyány Lajos Alapítványt (BLA) 1991-ben még Antall József és köre, konkrétan az MDF Barátai Egyesület hozta létre, majd a kilencvenes évek végén rendezvények szervezésével, kiadványok megjelentetésével töltött be háttérszerepet a jobboldalon.
A BLA, amelynek 1996 és 1998 között a politikai karrierjét épp hogy csak elkezdő Rogán Antal volt a titkára, a kilencvenes évek végén már inkább kötődött a Fideszhez, mint az akkor Dávid Ibolya vezette MDF-hez, s 1996-ban vele azonos cím alá jegyezték be a Magyar Polgári Együttműködés Egyesületet is, amely az első években a BLA-val együttműködve szervezte Orbán Viktor évértékelőit is.
Az alapítvány azután vesztette el a jelentőségét, hogy 2003-ban (négypárti javaslatként) elfogadták a pártalapítványok létrehozását lehetővé tevő kétharmados törvényt, a Fidesz pedig saját szervezetet gründolt Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány néven.
A BLA végül 2010 után, a második Orbán-kormány idején kezdett ismét életjeleket mutatni, amikor kisebb-nagyobb összegű közvetlen támogatásokat kapott a kormánytól. Az állami támogatás összege folyamatosan nőtt, majd a BLA gyakorlatilag a volt titkára, Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetiroda zsebébe került: ennek büdzséjéből 2018-ban több mint 1 milliárdot szántak a BLA-ra, tavaly pedig összesen 3,5 milliárdból gazdálkodhatott.
A növekvő támogatási összegek ellenére az alapítvány kevés látható eredményt produkál (egy angol nyelvű folyóiratot Hungarian Review címmel, egy Danube Institute nevű amerikai-magyar think tanket, Betlen János volt műsorvezető szemleblogjait, illetve a magyar történelem népszerűsítését külföldön), és nem is feltétlenül ezek viszik a pénzt.
A nagyságrendi váltás 2018 végén jött el, amikor a kuratóriumába bekerült Kobza Miklós, akit Habony Árpád bizalmi embereként emlegetnek, és aki korábban Orbán Viktor fotósa és az MTVA sajtófőnöke is volt; Illés Géza Márton, a Mathias Corvinus Collegiumot (MCC) alapító háttérember, Tombor András ügyvédje; valamint Szarka Gábor Levente, a Honvédelmi Minisztérium volt kabinetfőnöke. A kuratórium átalakítása után különböző jogcímeken a támogatások is megugrottak, 2020-ban az alapítványra szánt 3,5 milliárd forint felett a Trianon-emlékév büdzséjéből is kiutaltak 353,8 millió forintot az alapítványnak.
További részletek a Batthyány Lajos Alapítvány történetéről illetve költéseiről az e heti Magyar Narancsban olvashatók!
Magyar Narancs
Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?