Manfred Weber még nem mentette meg a CEU-t, de odaállította mögé bajor hátországát

Belpol

Orbánnak is lépnie kell ahhoz, hogy elindulhasson a CEU és a Müncheni Egyetem együttműködése.

„Nem zárjuk be a Nádor utcai kampuszt, aki idejön öt év múlva, itt fog találni minket, ezt garantálom.” Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora nyilatkozott így a múlt héten a Klubrádiónak.

Szavait sokan úgy értelmezték, hogy létrejött a megállapodás a CEU és a magyar kormány között, de legalábbis az egyetem vezetői tudnak valamit, ami garantálja, hogy hosszabb távon Budapesten maradhatnak, így elkerülhetővé vagy visszafordíthatóvá válik a Bécsbe költözésük.

Michael Ignatieff

Michael Ignatieff

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Enyedi Zsolt rektorhelyettes szerint nem erről van szó. A rektor csak arról beszélt, hogy megtartják pesti épületeiket, azokban továbbra is tudományos tevékenység zajlik majd. Ezt azonban lefedheti akár a CEU-hoz kapcsolódó OSA archívum vagy az Institute of Advanced Studies is. „A kormány által szándékosan előidézett bizonytalan helyzet miatt nem 100 százalék, hogy öt év múlva is fokozatot adó képzésünk lesz Budapesten” - magyarázza Enyedi a Narancs.hu-nak.

Bajor közeledés

Nem Ignatieff nyilatkozata volt az egyetlen fejlemény, amiből arra lehetett következtetni, hogy enyhült a kormány álláspontja CEU-ügyben. Az egyetem budapesti léte központi kérdés a Fidesz és az Európai Néppárt (EPP) közötti vitában, a CEU pedig Manfred Weber néppárti frakcióvezető közvetítésével tárgyalni kezdett a Müncheni Műszaki Egyetemmel (TUM). A közeledést több cikk is úgy interpretálta, hogy amennyiben német fenntartó vagy finanszírozó is megjelenne a CEU mögött, úgy nem vonatkozna rá a lex CEU, azaz biztosítva lenne a budapesti működése.

Ez azonban Enyedi Zsolt olvasatában félreértés. „Önmagában a TUM-mal közös képzés nem oldja meg a problémát, akkor sem, ha bajor állami- vagy magántőkéből valósul meg. A CEU amerikai egyetemként való budapesti működésének jogi kereteit továbbra is a magyar kormánynak kell biztosítania” – mondja a rektorhelyettes.

A CEU tervezett bécsi kampuszának látványterve

A CEU tervezett bécsi kampuszának látványterve

Fotó: CEU

Akkor mi a jelentősége a bajorok belépésének? Ehhez érdemes áttekinteni azt a furcsa jogi helyzetet, amibe a CEU került Magyarországon. A CEU eredetileg amerikai diplomát adó amerikai magánegyetemként jelent meg Budapesten, később számos képzését a magyar felsőoktatási rendszerbe is beillesztette, és magyar egyetemként is akkreditálta magát – ez lett a Közép-Európai Egyetem (KEE). Az itt tanuló diákok jó része az egyetem mindkét „felébe” beiratkozik, és közös képzéssel amerikai és magyar fokozatot is szerez.

A 2017 tavaszán elfogadott lex CEU az egyetem amerikai részét érintette. Konkrétan két feltételt szabott ahhoz, hogy a CEU továbbra is amerikai diplomát állíthasson ki Budapesten: legyen oktatási tevékenysége az USA-ban, és az egyetem működéséről kössön nemzetközi megállapodást a magyar kormány és az „anyaország”, a CEU esetében New York állam. Az amerikai oktatási tevékenység azóta elindult, a szerződést is előkészítették, a magyar kormány mégsem hajlandó aláírni.

Bécs és München

Mivel a magyar fél mulasztása miatt a CEU működéséről nem született nemzetközi megállapodás, az egyetem amerikai programjaira a szeptemberben induló tanévre már nem vehetett fel diákokat Budapesten, sőt januártól a törvény alapján az amerikai CEU működési engedélyét is visszavonhatták volna – azonban az Oktatási Hivatal nem indított erre irányuló eljárást, és tájékoztatást sem ad az egyetem pontos jogi státuszáról.

„Kafka mind a tíz ujját megnyalná" - Enyedi Zsolt a CEU költözésének részleteiről

Ha nem történik csoda Magyarországon, a CEU egyre több tevékenységét fogja áthelyezni Bécsbe és ez a folyamat a rektorhelyettes szerint előbb-utóbb visszafordíthatatlanná válhat. Enyedi Zsolt nem érzi úgy, hogy vereséget szenvedtek volna, az ország viszont kárát látja a tudás elleni támadásoknak.

A következő tanévre az a megoldás született, hogy a CEU amerikai magánegyetemi része Bécsbe költözik, míg a KEE Budapesten marad. A diákok beiratkoznak mindkét egyetemre, és megkapják az amerikai és magyar diplomát is. A korábbiakhoz képest az egyetlen, ám nem lényegtelen különbség, hogy ehhez tanulmányaik egy részét már Bécsben kell folytatniuk. A CEU továbbá megkezdte képzései osztrák akkreditációját, a tél folyamán várhatóan osztrák egyetemi státuszt is szerez. Akinek fontos a CEU budapesti működése, ezt aggódva figyeli, hiszen az osztrák – azaz EU-s – akkreditációval és a Magyarországon indult évfolyamok kifutásával az egyetem „magyar lába” akár feleslegessé is válhat.

A müncheni TUM-mal való együttműködést ezt a jogi helyzetet nem befolyásolja. A két egyetem vezetése a múlt hét végén Bécsben tárgyalt, május 7-én Budapesten a tervek szerint alá is írnak egy együttműködési megállapodást. Enyedi Zsolt szerint hosszabb távú együttműködésben gondolkodnak, első lépésben – akár már szeptembertől – három új professzor és egy szakirányú továbbképzés érkezhet a CEU-ra a TUM segítségével, mindezt a bajor költségvetés és/vagy a BMW finanszírozná.

A BMW aláírja a debreceni beruházás támogatásáról szóló megállapodást a kormánnyal

A BMW aláírja a debreceni beruházás támogatásáról szóló megállapodást a kormánnyal

Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Az ajánlatnak azonban van egy fontos feltétele: a müncheniek a CEU amerikai részével szeretnének együttműködni, méghozzá Budapesten. Ha a kormány nem biztosítja, hogy a CEU továbbra is jelen lehessen amerikai egyetemként Budapesten, a projekt megbicsaklik, és Orbán immár nemcsak Soros Györggyel és az EPP-vel kerül szembe, hanem a fontos szövetségesének számító bajor kormánnyal, és talán a debreceni gyárat tervező BMW-vel is.

Demokratizálási misszió

Jóllehet a bajor manővert a nyilvánosságban elsősorban az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázó Manfred Weber képviselte – aki múlt hónapban Orbánnal, a CEU és a TUM vezetőivel is találkozott –, nem biztos, hogy az ötlet tőle származik.

Úgy tudjuk, a TUM rektora, Wolfgang A. Herrmann már Weber felvetése előtt beszélt a lehetséges együttműködésről a CEU igazgatótanácsában ülő Gerhard Casperrel, a Stanford egyetem volt rektorával. A CEU jól illeszkedik a TUM átalakuló profiljába – az eredendően műszaki egyetem pár éve kezdett nyitni a társadalomtudományok felé –, de az együttműködésnek politikai üzenete is van.

A CEU delegációja Münchenben tárgyal

A CEU delegációja Münchenben tárgyal

Fotó: TUM

„A müncheni egyetem vezetői a találkozón elmondták, hogy szeretnének segíteni a CEU-n, és úgy érzik, ehhez már nem elég petíciókat aláírni. Érdemben azzal befolyásolhatják a folyamatokat, ha a CEU budapesti jelenlétére alapozzák az együttműködést” – mondja Enyedi. A TUM-hoz néhány éve csatlakozó közigazgatási iskolát a II. világháború után Németország demokratizálódásának elősegítésére hozták létre, ez a missziója máig megmaradt, most a magyarországi illiberális fordulat megfékezésében segíthet.

Enyedi szerint a bajorok bíznak benne, hogy a tényleges együttműködés elindulásáig rendeződik a CEU helyzete, hiszen Orbán Viktor levélben ígérte meg, nem tesz keresztbe a CEU és a TUM kooperációjának. Ez értelmezésükben nem jelenthet más, mint a CEU amerikai egyetemként való elismerését.

Ennek a legtisztább módja a New York állammal már letárgyalt megállapodás aláírása vagy a felsőoktatási törvény módosítása lenne. Az utóbbit Kovács Zoltán kormányszóvivő kizárta. Vannak azonban más megoldások is, például a kormány elismerheti a CEU-ról még 2004-ben született amerikai-magyar deklaráció érvényességét, de akár háromoldalú szerződést is köthet az amerikaiakkal és a bajorokkal. „Ha viszont az EP-választások után sem csinálnak semmit, azt mindenki nemleges válaszként fogja értékelni, mi is és a bajor fél is” – szögezi le Enyedi Zsolt.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.