Orbán nem lett Európa erős embere – A néppárti felfüggesztés 5 legfontosabb tanulsága

Publicisztika

Nagyon bent akar maradni az EPP-ben, de ez egyre nehezebb lesz.

Szerdán az Európai Néppárt közgyűlése lényegében egyhangú döntéssel felfüggesztette a Fidesz tagságát a pártcsaládban. Orbánék végső sorsáról azután döntenek, hogy egy háromfős „bölcsek tanácsa” jelentést készít arról, a Fidesz teljesítette-e Manfred Weber frakcióvezető három követelményét – a Juncker/Brüsszel ellenes kampány leállítása; annak elismerése, hogy károkat okoztak a Néppártnak; CEU jogi helyzetének rendezése -, és betartják-e az EPP alapértékeit. Hogy ez a jelentés mikorra készül el, még nem teljesen tiszta, de nagy valószínűséggel megvárják vele a májusi EP-választást.

Felfüggesztik a Fideszt a Néppártban, és ebbe Orbán is beleegyezett

Erről döntött az EPP mai közgyűlése. Az Európai Néppárt ma ülésező közgyűlése 190-3 arányban támogatta a Fidesz tagságának felfüggesztését - írja a Twitteren Joseph Daul, az EPP elnöke. #Fidesz will be suspended with immediate effect and until further notice following today's vote of EPP members (190 in favour, 3 against).

Az egyetértés akkora volt, hogy végül maga a Fidesz is megszavazta a saját felfüggesztését, sőt Orbán úgy tálalta a történetet, mintha maguk kezdeményezték volna azt. Valójában persze az EPP elnöksége javasolta a felfüggesztést 13 tagpárt kezdeményezésére, Orbán trükkje csak utolsó pillanatos belpolitikai kármentés volt. A hazai közönségnél ez működhet, a nemzetközi porondon azonban egyértelmű vereséget szenvedett a miniszterelnök.

Íme a döntés 5 leglényegesebb tanulsága.

1. Orbán blöffölt

A miniszterelnök tavaly nyár óta fenyegetőzik azzal, hogy az EPP-tagság nem is olyan fontos neki, ha nem sikerül megreformálni a Néppártot, könnyen összehozhat egy bevándorlásellenes (értsd szélsőjobboldali-populista) koalíciót. Orbán mostani viselkedése egyértelművé tette, hogy mégsem örülne annyira egy ilyen forgatókönyvnek, ezért mindent megtett a kizárás elkerüléséért. Ez nem is csoda, a várt szélsőjobboldali előretörés minden bizonnyal elmarad az EP-választáson, egy populista frakcióban Orbán befolyása lényegesen csökkenne az európai döntéshozatalra.

2. A Fidesz marginalizálódik az EPP-n belül

A felfüggesztés azt jelenti, hogy a Fidesz nem szavazhat az EPP-ben, és nem is vehet részt a Néppárt munkájában, így Orbán már a mai Európai Tanács előtti szokásos EPP-találkozón sem lesz jelen. A Fidesz elszigetelődését jelzi, hogy nyíltan csak szlovén szövetségese és az RMDSZ állt ki mellette, akik még ellenezték a kizárását (például Berlusconi pártja vagy spanyol jobbközép), inkább stratégiai érveket hoztak fel. Bármennyire is azt mondja Orbán, hogy a mostani vita az EPP jövőjéről szól, a „bölcsek tanácsának” felállítása azt üzeni, hogy ha maradni akar, a Fidesznek kell alkalmazkodnia az EPP-hez, nem pedig fordítva.

3. Az EPP vezetése az egységet és a biztonságot választotta

Az EPP elnökségének és Manfred Webernek (aki a Néppárt jelöltje a következő Európai Bizottság élére) az volt a legfontosabb, hogy elkerüljék a pártszakadást a kampányban, illetve azt is, hogy a vezetőség előterjesztését esetleg leszavazza a közgyűlés. A kizárás helyett ezért javasolták a felfüggesztést, és azt sem bánták, hogy a Fidesz is „önként ajánlkozott” a kapcsolat jegelésére, mert így egyelőre nem élesedtek ki a pártcsaládon belüli törésvonalak. Weber bizottsági elnökké választásához várhatóan a szocialisták és a liberálisok támogatása kell majd, kérdés, hogy nekik elegendő lesz-e ez az Orbán-ellenes szankció. Mindenesetre a májusi választási eredmények ismeretében az EPP még újragondolhatja a viszonyát a Fidesszel.

4. Rövid távon újra előtérbe kerül a CEU-ügy

Fontosak az uniós alapértékek, és fontos a retorika is, most mégis úgy tűnik, a CEU-ügy lehet a döntő kérdése az EPP-Fidesz vitának. Weber azt állítja, egy müncheni egyetem segítségével kidolgozott egy konstrukciót, amelynek segítségével a CEU amerikai képzései is Budapesten maradhatnának. A CEU üdvözli a közbenjárást, de jogi garanciákat kérne a kormánytól. Egyik fél sem fogalmaz egyértelműen, így nem világos, a kormánynak módosítania kell-e a felsőoktatási törvényen, vagy alá kell-e írnia New York állammal a nemzetközi szerződést ahhoz, hogy a CEU maradhasson. Ha nem kell, és tényleg létezik valamilyen - egyelőre ismeretlen - kerülőutas megoldás, azt mindenki győzelemként adhatná el, de talán Manfred Weber lenne vele a legboldogabb.

5. Hosszabb távon Orbán lavírozása aligha lesz tartható

A felfüggesztéssel az is eldőlt, hogy Orbánnak nem sikerült, és a belátható jövőben nem is sikerülhet a saját képére formálnia az EPP-t, az EU-t a néppártiak nem a populistákkal, hanem a szocialistákkal és a liberálisokkal fogják irányítani. A jogállamisági kérdések kiemelt szerepet fognak kapni a mostani kampányban, így egyre nehezebb lesz a demokratikus alapértékeket megsértve lehívni (és lenyúlni) az uniós forrásokat. De ha egy életképes szankciós mechanizmus nem is jön létre a közeljövőben, a politikai kommunikáció szintjén sem fog örökre működni az, hogy Orbán folyamatosan a „brüsszeli elit” ellen hergel, miközben ott ül az EU-t irányító mainstream frakcióban. Előbb-utóbb választásra kényszerülhet saját hatalmának bebetonozása és az uniós érdekérvényesítés között.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.