Orbán nem lett Európa erős embere – A néppárti felfüggesztés 5 legfontosabb tanulsága

Publicisztika

Nagyon bent akar maradni az EPP-ben, de ez egyre nehezebb lesz.

Szerdán az Európai Néppárt közgyűlése lényegében egyhangú döntéssel felfüggesztette a Fidesz tagságát a pártcsaládban. Orbánék végső sorsáról azután döntenek, hogy egy háromfős „bölcsek tanácsa” jelentést készít arról, a Fidesz teljesítette-e Manfred Weber frakcióvezető három követelményét – a Juncker/Brüsszel ellenes kampány leállítása; annak elismerése, hogy károkat okoztak a Néppártnak; CEU jogi helyzetének rendezése -, és betartják-e az EPP alapértékeit. Hogy ez a jelentés mikorra készül el, még nem teljesen tiszta, de nagy valószínűséggel megvárják vele a májusi EP-választást.

Felfüggesztik a Fideszt a Néppártban, és ebbe Orbán is beleegyezett

Erről döntött az EPP mai közgyűlése. Az Európai Néppárt ma ülésező közgyűlése 190-3 arányban támogatta a Fidesz tagságának felfüggesztését - írja a Twitteren Joseph Daul, az EPP elnöke. #Fidesz will be suspended with immediate effect and until further notice following today's vote of EPP members (190 in favour, 3 against).

Az egyetértés akkora volt, hogy végül maga a Fidesz is megszavazta a saját felfüggesztését, sőt Orbán úgy tálalta a történetet, mintha maguk kezdeményezték volna azt. Valójában persze az EPP elnöksége javasolta a felfüggesztést 13 tagpárt kezdeményezésére, Orbán trükkje csak utolsó pillanatos belpolitikai kármentés volt. A hazai közönségnél ez működhet, a nemzetközi porondon azonban egyértelmű vereséget szenvedett a miniszterelnök.

Íme a döntés 5 leglényegesebb tanulsága.

1. Orbán blöffölt

A miniszterelnök tavaly nyár óta fenyegetőzik azzal, hogy az EPP-tagság nem is olyan fontos neki, ha nem sikerül megreformálni a Néppártot, könnyen összehozhat egy bevándorlásellenes (értsd szélsőjobboldali-populista) koalíciót. Orbán mostani viselkedése egyértelművé tette, hogy mégsem örülne annyira egy ilyen forgatókönyvnek, ezért mindent megtett a kizárás elkerüléséért. Ez nem is csoda, a várt szélsőjobboldali előretörés minden bizonnyal elmarad az EP-választáson, egy populista frakcióban Orbán befolyása lényegesen csökkenne az európai döntéshozatalra.

2. A Fidesz marginalizálódik az EPP-n belül

A felfüggesztés azt jelenti, hogy a Fidesz nem szavazhat az EPP-ben, és nem is vehet részt a Néppárt munkájában, így Orbán már a mai Európai Tanács előtti szokásos EPP-találkozón sem lesz jelen. A Fidesz elszigetelődését jelzi, hogy nyíltan csak szlovén szövetségese és az RMDSZ állt ki mellette, akik még ellenezték a kizárását (például Berlusconi pártja vagy spanyol jobbközép), inkább stratégiai érveket hoztak fel. Bármennyire is azt mondja Orbán, hogy a mostani vita az EPP jövőjéről szól, a „bölcsek tanácsának” felállítása azt üzeni, hogy ha maradni akar, a Fidesznek kell alkalmazkodnia az EPP-hez, nem pedig fordítva.

3. Az EPP vezetése az egységet és a biztonságot választotta

Az EPP elnökségének és Manfred Webernek (aki a Néppárt jelöltje a következő Európai Bizottság élére) az volt a legfontosabb, hogy elkerüljék a pártszakadást a kampányban, illetve azt is, hogy a vezetőség előterjesztését esetleg leszavazza a közgyűlés. A kizárás helyett ezért javasolták a felfüggesztést, és azt sem bánták, hogy a Fidesz is „önként ajánlkozott” a kapcsolat jegelésére, mert így egyelőre nem élesedtek ki a pártcsaládon belüli törésvonalak. Weber bizottsági elnökké választásához várhatóan a szocialisták és a liberálisok támogatása kell majd, kérdés, hogy nekik elegendő lesz-e ez az Orbán-ellenes szankció. Mindenesetre a májusi választási eredmények ismeretében az EPP még újragondolhatja a viszonyát a Fidesszel.

4. Rövid távon újra előtérbe kerül a CEU-ügy

Fontosak az uniós alapértékek, és fontos a retorika is, most mégis úgy tűnik, a CEU-ügy lehet a döntő kérdése az EPP-Fidesz vitának. Weber azt állítja, egy müncheni egyetem segítségével kidolgozott egy konstrukciót, amelynek segítségével a CEU amerikai képzései is Budapesten maradhatnának. A CEU üdvözli a közbenjárást, de jogi garanciákat kérne a kormánytól. Egyik fél sem fogalmaz egyértelműen, így nem világos, a kormánynak módosítania kell-e a felsőoktatási törvényen, vagy alá kell-e írnia New York állammal a nemzetközi szerződést ahhoz, hogy a CEU maradhasson. Ha nem kell, és tényleg létezik valamilyen - egyelőre ismeretlen - kerülőutas megoldás, azt mindenki győzelemként adhatná el, de talán Manfred Weber lenne vele a legboldogabb.

5. Hosszabb távon Orbán lavírozása aligha lesz tartható

A felfüggesztéssel az is eldőlt, hogy Orbánnak nem sikerült, és a belátható jövőben nem is sikerülhet a saját képére formálnia az EPP-t, az EU-t a néppártiak nem a populistákkal, hanem a szocialistákkal és a liberálisokkal fogják irányítani. A jogállamisági kérdések kiemelt szerepet fognak kapni a mostani kampányban, így egyre nehezebb lesz a demokratikus alapértékeket megsértve lehívni (és lenyúlni) az uniós forrásokat. De ha egy életképes szankciós mechanizmus nem is jön létre a közeljövőben, a politikai kommunikáció szintjén sem fog örökre működni az, hogy Orbán folyamatosan a „brüsszeli elit” ellen hergel, miközben ott ül az EU-t irányító mainstream frakcióban. Előbb-utóbb választásra kényszerülhet saját hatalmának bebetonozása és az uniós érdekérvényesítés között.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.