Már 69 milliárdnál tart a Pénzügyminisztérium visszaépítése a Várban

  • narancs.hu
  • 2025. január 30.

Belpol

Mivel a Pénzügyminisztérium közben meg is szűnt, végül az Államadósság Kezelő Központ fog oda beköltözni.  

Bár a Paár Attila-féle West Hungária Bau Kft. (WHB) és Varga Mihály volt pénzügyminiszter egykori kollégiumi szobatársának, Szabó Zoltánnak cége, a Garage Kft. eredetileg 54 milliárd forintos ajánlattal nyerte el a Pénzügyminisztérium várbeli épületének újjáépítésére kiírt megbízást, a költségek már átlépték a nettó 69 milliárd forintot is – írja az Átlátszó

A Mátyás-templom melletti ingatlan 1904-ben épült az akkori pénzügyi tárcának Fellner Sándor tervei alapján, majd a díszes épület a II. világháborúban súlyosan megsérült, és később csak nagyon egyszerűen építették újjá. Az épületben évekig kollégium, majd levéltár működött, majd a Fidesz kitalálta, hogy visszaépítik az eredeti formájában, és beleköltözik a Pénzügyminisztérium. Minthogy tavaly év végén a Pénzügyminisztériumot beolvasztották a Nemzetgazdasági Minisztériumba, ezért jelen állás szerint az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) fog majd működni a Szentháromság téri ingatlanban.

Az épület rekonstrukciójára a projektet koordináló, állami tulajdonban lévő PM-Tér6 Kft. először 2018-ban kötött egy nettó 9,8 milliárd forintos keretmegállapodást a WHB és a Garage Kft. kettőssel, majd 2019-ben egy újabbat, nettó 7,2 milliárdért. Azóta a cégek bontási, homlokzati és rekonstrukciós munkálatokat folytattak, például helyreállítottak 4 műemléki, reprezentatív termet 2 milliárd forintért. 

A Tiborcz Istvánnal is többször üzletelő Paár Attilához tartozó WHB és a Garage Kft. végül 2021-ben nyerte el a megbízást az épület teljes visszaépítésére, nettó 54,3 milliárd forintos ajánlattal. A szerződést 2021 óta többször módosították, és három év alatt nettó 61 milliárd forint fölé drágult a beruházás, de mint az Átlátszó rámutat, egy most megjelent szerződésmódosítás szerint az építkezés költségei 2024 decemberének elején 69,2 milliárd forintra drágultak.

A közel 30 százalékos drágulás indokaként az orosz-ukrán háborút és az épületbe költöző ÁKK működésbiztonságát tüntették fel. A magyarázat szerint a „műszaki tartalom megváltoztatására irányuló megrendelői igények, és az előre nem látható körülmények eredményeképpen szükségessé vált a szerződés módosítása”, ugyanakkor mint a lap rámutat, eredetileg is úgy volt, hogy a Pénzügyminisztérium mellett az ÁKK is helyet kap itt. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.