A romló közhangulat közepette sokan szeretnének kormányváltást, bár nem elegen, az ország EU-tagságának támogatottsága pedig a kormány brüsszelezése ellenére stabil – derül ki a Medián a HVG megbízásából készített felméréséből.
A május végén készült közvélemény-kutatás szerint mélypontra került a gazdasági helyzet megítélése, és továbbra is abszolút többségben vannak azok, akik szerint „általában véve az országban” rossz irányba mennek a dolgok. A szavazópolgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete az elmúlt egy évben kedvezőtlenül változott: 46 százalék szerint „sokat” és további 26 százalék szerint „valamennyit” romlott. Ez a helyzetértékelés már csak azért is drámai, mivel 2020 elején, közvetlenül a koronavírus-járvány kirobbanása előtt csupán 30 százalék látta ilyen sötéten a helyzetet.
A romló közhangulat a felmérés eredményei szerint kiterjed a kormány teljesítményének megítélésére is. Ebben a kérdésben minden második ember kritikus: 27 százalékuk szerint az Orbán-kormány a hivatalba lépése óta gyenge teljesítményt nyújtott, közel ugyanennyien (25 százalék) pedig nagyon gyengének tartják a kabinet teljesítményét.
Emellett minden második szavazópolgár nyilatkozott úgy, hogy a következő választás után kormányváltást szeretne.
Ezzel szemben csak 38 százalék mondta azt, hogy jobb lenne, ha maradna a mostani kormány (12 százalék nem nyilatkozott). Igaz, a legutóbbi választáson közösen induló ellenzéki pártok együttes támogatottsága is 10 százalékponttal elmarad a Fideszétől a választani tudó szavazókorú népesség körében.
A borús közhangulat ellenére az ország EU-tagságát a megkérdezettek négyötöde továbbra is támogatja. Az EU-tagságot támogatók többsége minden társadalmi-demográfiai csoportban jelentős: a legnagyobb a felsőfokú végzettségűek (95 százalék), a 30 évesnél fiatalabbak (94 százalék), valamint a Budapesten élők (91 százalék) körében.
A megkérdezettek háromnegyede – pártállástól függetlenül – úgy véli, kizárt egy Orbán Viktor miniszterelnök által kezdeményezett Huxit.
A felmérést május 26. és 31. között készítette a Medián, 1000 fős reprezentatív minta telefonos megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait súlyozással korrigálták, így az jól tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A hibahatár a válaszok megoszlásától függően legfeljebb ±3,5 százalék.