Megint támadnak a kamupártok? Akár 250 szervezet is indulhat az áprilisi választáson

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. január 28.

Belpol

Jól figyeljen, hova húzza az ikszet!

Mintegy kétszázötven párt indulhat az április 8-ai országgyűlési képviselő-választáson.

Az MTI szerint legalábbis ennyi jogerősen bejegyzett párt szerepel az Országos Bírósági Hivatal (OBH) nyilvántartásában. Ez a szám még nőhet is, mivel a bíróságok a jogerőt utólag állapítják meg. Így előfordulhat, hogy valamely párt bejegyzését a választás kitűzése előtt helybenhagyta a másodfokú bíróság, de az iratok még nem érkeztek meg az elsőfokú bírósághoz.

Az OBH adatai szerint tavaly 70 pártot, 2018-ban eddig kettőt jegyeztek be jogerősen. A négy évvel ezelőtti országgyűlési választás óta 116 pártot jegyeztek be a bíróságokon, és ebből csak egyet töröltek a nyilvántartás szerint.

2014-ben megtévesztő névvel induló kamupártok nem jelentéktelen mennyiségű szavazatot vittek el az ellenzéktől. Persze mind a 250 párt biztosan nem válik hivatalos jelölőszervezetté áprilisban. Főleg azután, hogy egy novemberi törvénymódosítás megnehezítette a kamupártok dolgát: a pártlistákra is kiterjesztette az egyéni képviselőjelölteknél már korábban érvényben lévő 1 százalékos kampánytámogatás visszafizetési küszöböt, és kimondta, hogy a pártvezetők személyes vagyonukkal felelősek a visszafizetésért. Igaz, a módosítást a kamupártellenes küzdelem mellett az ellenzéki koordináció – a kölcsönös visszaléptetések – megakadályozása is motiválhatta.

Macskavagyon

Kedden szinte egyhangú támogatással ment át az Országgyűlésen a Fidesz kamupártellenes törvényjavaslata. Az új szabályozásnak vannak előremutató elemei, de szűkíti az ellenzék mozgásterét is.

A párttörvény értelmében egyébként egy párt automatikusan törlődik a pártok listájáról, ha két egymást követő választáson egyetlen jelöltet sem állít.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.