Megnéztük, melyik jelölteknek van esélyük jövőre bejutni a parlamentbe

Belpol

A legtöbb nyerhetőnek tartott körzetben a DK-s jelölt nyert, de a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd több képviselőjének is jó esélye van parlamentbe kerülni. A Jobbik jelöltjeire nagyobb harc vár majd. 

Az előválasztás első fordulójában kiderült, ki lesz az a 106 jelölt, aki jövő tavasszal képviselheti a közös ellenzéket a választásokon az egyéni választókerületekben. 

Mivel pedig az előválasztáson induló jelölteknek meg kellett adnia, melyik frakcióba ülnének be 2022-es győzelmük esetén, már most lehet tudni, hogy melyik párt frakcióját gyarapítanák (mivel az Új Világ Néppárt jelöltjeinek meg kellett jelölnie egy másik pártot is, az ő jelöltjeiket oda számoltuk).

A legtöbb körzetben a DK (32 választókerület) és a Jobbik (29) jelöltjei nyertek, de 18 körzetet behúzott az MSZP és 15-öt a Momentum is, míg a Párbeszéd 7, az LMP 5 választókerületben adja majd a közös ellenzéki jelöltet. 

Ez a megoszlás azonban korántsem azt mutatja, hogy melyik pártnak lehet a legnagyobb a frakciója majd a választások utáni parlamentben, a legtöbb jelöltnek ugyanis nagyon nehéz dolga lesz, ha meg akarja verni a helyi fideszes jelöltet. 

A 21 Kutatóközpont még korábban csinált egy elemzést, amelyben összeírta, melyek a "nyerhető" ellenzéki választókerületek és az olyan "billegő" körzetek, ahol még lehet esélye nyerni a közös ellenzéki jelöltnek.

Ha pedig ez alapján nézzük meg, hogy ki hol tudott nyerni, akkor az látszik, hogy a legtöbb esélye a parlamentbe kerülésre a DK 9, az MSZP és a Momentum 6-6, a Párbeszéd 5, a Jobbik 3, és az LMP 1 képviselőjének lenne (nyerhető körzetek).

Nagyobb harc vár a billegő körzetekben a közös jelöltekre, ezek között a Jobbiknak 12, a DK-nak 11, az MSZP-nek 6, a Momentumnak 3, az LMP-nek és a Párbeszédnek pedig 1-1 képviselője van. 

 A "nyerhető" körzetekben a következők a jelöltek: 

  • DK: Oláh Lajos (Budapest 5.), Arató Gergely (Budapest 9.), Varju László (Budapest 11.), Barkóczi Balázs (Budapest 12.), Szakács László (Baranya 2.), Sziráki Pál (Jász-Nagykun-Szolnok 1.), Konczer Erik (Komárom-Esztergom 1.), Bősz Anett (Pest 1.), Jószai Teodóra (Pest 8.) 
  • MSZP: Hiszékeny Dezső (Budapest 7.), Vajda Zoltán (Budapest 13.), Kunhalmi Ágnes (Budapest 15.), Hiller István (Budapest 16.), Varga László (BAZ 2.), Szabó Sándor (Csongrád-Csanád 1.)
  • Momentum: Orosz Anna (Budapest 2.), Hajnal Miklós (Budapest 3.), Hadházy Ákos (Budapest 8.), Szabó Szabolcs (Budapest 17.), Tóth Endre (Budapest 18.), Szél Bernadett (Pest 2.) 
  • Párbeszéd: Tordai Bence (Budapest 4.), Jámbor András (Budapest 6.), Szabó Tímea (Budapest 10.), Mellár Tamás (Baranya 1.), Dorosz Dávid (Pest 5.) 
  • Jobbik: Szilágyi György (Budapest 14.), Szilágyi Szabolcs (BAZ 1.), Kálló Gergely (Fejér 4.)
  • LMP: Csárdi Antal (Budapest 1)

Elvileg nagyobb küzdelem vár pedig majd a következő jelöltekre a "billegőnek" tartott körzetekben: 

  • Jobbik: Stummer János (Békés 1.), Szabó Ervin (Békés 4.), Üveges Gábor (BAZ 4.), Dudás Róbert (Heves 2.), Csányi Tamás (JNSZ 4.), Nunkovics Tibor (Komárom-Esztergom 2.), Inotay Gergely (Pest 4.), Fricsovszky-Tóth Péter (Pest 7.), Ander Balázs (Somogy 2.), Potocskáné Kőrösi Anita (Somogy 4.), Lengyel Máté (Szabolcs 1.), Rig Lajos (Veszprém 3.) 
  • DK: Szarkándi Lajosné (Baranya 4.), Leél-Őssy Gábor (Békés 3.), Jancsó Zita (Győr 1.), Varga Zoltán (Hajdú-Bihar 1.), Berecz Mátyás (Heves 1.), Godó Beatrix (Nógrád 1.), Varga István (Somogy 1.), Czeglédy Csaba (Vas 1.), Csonka Balázs (Veszprém 1.), Benedek Szilveszter (Veszprém 2.), Horváth Jácint (Zala 3.)
  • MSZP: Kiss Sándor (BAZ 3.), Jézsó Gábor (BAZ 6.), Márton Roland (Fejér 1.), Korózs Lajos (Heves 3.), Nemes Andrea (Komárom-Esztergom 3.), Aranyos Gábor (Szabolcs 2.)
  • Momentum: Mihálik Edvin (Csongrád-Csanád 2.), Mándi László (Hajdú-Bihar 2.), Buzinkay György (Pest 3.) 
  • Párbeszéd: Márki-Zay Péter (Csongrád-Csanád 4.), 
  • LMP: Hohn Krisztina (Pest 6.)

A Republikon Intézet az előválasztás eredményeinek fényében készített egy hasonló elemzést, ebben a 15, jelenleg is ellenzéki képviselővel rendelkező választókerület mellett 37 olyat azonosítottak, amelyek szerintük "együttműködéssel nyerhetők", illetve további 9 "nagyvárosi vonzáskörzetűt", amelyeknek egy-egy ellenzéki vezetésű nagyváros a központja. A Republikon 11 körzetet sorolt a "billegők" közé, ezeknél az ellenzéki jelölt a 2018-as választáson 5 százalékon belül maradt le, vagy a 2019-es önkormányzati választáson érzékelhető volt a politikai erőviszonyok változása. Az elemzés és a választókerületek beosztása itt olvasható. 

A jövő évi választáson ellenzéki képviselők ugyanakkor nem csak egyéni jelöltként juthatnak majd a parlamentbe, és egyelőre kérdés, hogy hogyan alakul majd a közös lista, és kik lesznek rajta befutó helyen. 

Az összes nyertes képviselőjelölt listáján itt tudják böngészni: 

 

A miniszterelnök-jelöltekre leadott szavazatok arányát pedig ebben a cikkünkben vizsgáltuk: 

További híreink az előválasztásról itt! 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.