„Mi, édesanyák” – ilyen volt az államfő első újévi beszéde

  • narancs.hu
  • 2023. január 1.

Belpol

Az RTL-en tanárok és diákok énekelték a himnuszt, utána Traski Viktor magyar matematikus beszélt az orosz-ukrán háború frontvonalából.

Magyarország első női köztársasági elnöke így kezdte első újévi beszédét: „Kedves honfitársaim! »Isten csodája, hogy még áll hazánk!« – írta a ma 200 éve született Petőfi Sándor. Mennyire igaz ez ma is, az elmúlt évek váratlan nehézségei után. Még ízlelgetjük a szót, 2023, és óvatosan kérdezzük: a következő esztendő vajon mit tartogat nekünk személyesen és nekünk magyaroknak együtt?”

Beszélt arról, hogy a történelem megtanította nekünk, a legnagyobb gyengeségünk a széthúzás, a legnagyobb erősségünk pedig az összefogás. 

„Erős, küzdő, válságálló nemzet vagyunk. Kemény fából faragtak minket. Huzatos vidéken, népek útkereszteződésében élünk. Ahol nem elég a tehetség, a fifikás magyar észjárás, a népmesékből ismert leleményesség” – hangsúlyozta Novák Katalin.

Szóba hozta, mit várnak az emberek a döntéshozóktól, érintette az áremelés problematikáját, a fiatalok, nyugdíjasok támogatását, szót ejtett a pedagógusokról. Azt szeretné, ha a most következő év könnyebb lenne, túljuthatnánk a háborús fenyegetés félelmén, a megélhetési gondokon. Szerinte az dönt most jól, aki a nehézségek ellenére nem menekül el, hanem talpon marad.

„Ezt láttam személyesen is a drávaiványi dinnyeszedőknél, a karácsondi kisboltban, a porvai polgármesterasszonynál, a gyulafehérvári lelkipásztoroknál, a győri és a szomori iskolaigazgatónál, a hegyaljai borászoknál, az esztergomi Suzuki-gyárban, a kelebiai határvédőknél. Ezt tapasztaltam azoknál a családoknál is, akikkel találkoztam” – sorolta Novák Katalin. 

„Mi, édesanyák, tudjuk, milyen egy újszülöttet először kézbe venni. Egyszerre elfeledjük a fájdalmat, a nehézséget, tele vagyunk reménységgel, várakozással, szeretettel, mosollyal” – mondta az államfő. Azt szeretné, ha 2023-at ugyanilyen érzéssel „venné kézbe” mindenki, és a mosolyából adna a körülötte állóknak is. 

 

 
A Sándor-palota által közreadott képen Novák Katalin köztársasági elnök újévi köszöntőjének televíziós felvételén a Sándor-palotában 2022. december 30-án. Fotó: MTI/Sándor-palota
 

 A köztársasági elnök azt kérte az erősektől, álljanak a gyöngék mellé, a fiatalok nyújtsák ki kezüket az idősek felé, a magyar családok pedig vállaljanak felelősséget a többi magyarért is, „ahogy egy emberként fogtunk össze a kárpátaljai magyarokért és az ukrán menekültekért, úgy állhatunk most oda azok mellé, akiknek közülünk segítség kell a holnaphoz.” Végezetül békét hozó új évet kívánt mindenkinek.

 

Novák Katalin beszédét nem fordította jeltolmács, mint elődjéét, Áder Jánosét Weisz Fanni, viszont mondandóját feliratozták.

Aki a köztelevíziót nézte szilveszterkor, éjfél előtt nem sokkal a Duna tévén még Kalapács Józsefet, a Pokolgép együttesben ismertté vált énekest láthatta, ahogy Korda György Reptér című dalát énekli, gurulós bőröndöket toló egyenruhás nők gyűrűjében, a Csináljuk a fesztivált műsorában. 

Az RTL-en a himnuszt tanárok és diákok énekelték közösen a kecskeméti Kodály iskolában, majd a tévécsatorna egy kárpátaljai magyar katonával készült interjút közölt éjfélkor. Traski Viktor matematikus, egyetemi docens, és a frontvonalban szolgál.

Arról beszélt, hogy február 24-én reggel ő vitte a kisfiát óvodába, ahová fél óra múlva vissza kellett mennie, mert a háború kitörése miatt bezárt az óvoda. Amikor katonának jelentkezett, megkérdezték, mivel foglalkozik, és ez alapján feltételezték, jó helyen lehet a tüzérségnél. Szabadkozott, hogy még nem volt katona, neki ez teljesen új helyzet, de azt mondták neki, ha nem kétbalkezes, meg fog tanulni mindent, és közben lehet, ő is megtanítja a társait valami újra.

„A feleségemnek általában annyit szoktam mondani, hogy minden rendben. Ő erre azt mondja, akkor gyere haza. Én meg azt, jól van, majd jövök” – mondta Traski Viktor.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.