Milliárdos támogatással szól az éttermi cigányzene

  • narancs.hu
  • 2024. május 1.

Belpol

Így folytatódik a Muzsikáló Magyarország program.

Egymilliárd forint erejéig vissza nem térítendő támogatást ad a kormány ötszáz cigányzenész vendéglátóhelyi foglalkoztatására – írja a Telex a Magyar Turisztikai Ügynökségre (MÜT) hivatkozva.

A támogatás célja, hogy megőrizze a magyar kávéházi, éttermi cigányzenét, mivel az „olyan unikális, vendégélményt növelő turisztikai eszköz, melynek megőrzése és támogatása kiemelt jelentőséggel bír a hazai turizmus számára” – mondta Guller Zoltán, a MÜT elnöke. 

A program, amelynek keretében a támogatást adják, 2018 óta fut, Muzsikáló Magyarország néven.

Az ötszáz muzsikus foglalkoztatását négy hónapig támogatja az állam ily módon. A megsegített zenekarok hetente négy napon, naponta három órában zenélnek az általuk választott vendéglátóhelyen. A támogatásra pályázni lehet. 4-6 fős, vonósokból, klarinétosból, cimbalmosból álló zenekarok vezetői, tagjai jelentkezhetnek, május 27-ig.

Arról, hogy erre külön odafigyel a kormány, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is beszélt legutóbb, amikor a turizmusból élő vállalkozók versenyképességét javító 15 milliárdos támogatási programot említette. Ebből a pénzből 13 milliárd a vidéki vendéglátóipari vállalkozások megerősítésére megy, egymilliárd pedig a Tourinform irodák korszerűsítésére.  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Pizsamapartizánok

Régen a film az életet utánozta (a vonat érkezett, a munkások a gyárból meg távoztak, csak hogy a klasszikusoknál maradjunk), ma már fordítva van: úgy akarunk viselkedni, mint kedvenc filmjeink szereplői, rájuk akarunk hasonlítani, azt akarjuk átélni, amit ők.

Amerikai legenda

Ez a film annyira áhítatos tisztelgés az Ed Sullivan nevű legenda előtt, hogy szinte észre sem vesszük, mennyire hiányzik belőle az Ed Sullivan nevű ember, aki egykor, a tévézés hőskorában a róla elnevezett, minden idők leghosszabb ideig létező és legnagyobb nézettséget elérő show-ját vezette – tulajdonképpen megteremtve a tv-show műfaját, mint olyat.

AI kontra Al Bano

A kisebb-nagyobb kihagyásokkal és különböző neveken, de 1987 óta létező Vasvári Színjátszó Fesztivál az alkalmi falusi színjátszóktól a független színházi szféra elismert társu­la­tai­ig terjedően reprezentálja a hazai nem hivatásos színjátszás különböző szintjeit.

Családban marad

A kiállításon apa és fia műveit látjuk generációs párba állítva, nemzetközi kontextusba helyezve és némileg rávilágítva a hazai üvegművészet status quójára.

„Bős–Nagymaros Panama csatorna” - így tiltakoztak a vízlépcső és a rendszer ellen 1988-ban

A Mű a rendszer jelképe lett. Aki az építkezés ellen tiltakozott, a rendszer ellen lépett fel – aki azt támogatta, a fennálló rendszert védte. Akkor a Fidesz is a környezetpusztító nagymarosi építkezés leállítását követelte. És most? Szerzőnk aktivistaként vett részt a bős–nagymarosi vízlépcső elleni tiltakozás­sorozatban. Írásában saját élményei alapján idézi fel az akkor történteket.