Milliárdos túlárazások rászoruló gyerekek kárára: feljelentést tesz az Integritás Hatóság

  • narancs.hu
  • 2024. október 7.

Belpol

Ezer forintot is felszámoltak egy kiló cukorért a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program, ami Balog Zoltán ex-emberminiszterhez tartozott.

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és pénzmosás, továbbá hanyag kezelés és közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás miatt feljelentést tesz az Integritás Hatóság – közölte a korrupcióellenes hatóság ma reggel. Négy uniós projekt vizsgálata során ugyanis megdöbbentő túlárazásokat találtak a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Programban (RSZTOP). Végsősoron tízmilliárd forintnyi károkozásról van szó a legelesettebbek rovására.

A közlemény ismerteti a részleteket: a négyből két projektben összesen 10,2 milliárd forintos túlárazást állapított meg az Integritás Hatóság. A Balog Zoltán vezette Emmi alá tartozó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) olyan beszállítókkal dolgozott, amelyek túlárazott összegben számoltak el alapvető élelmiszertermékeket. „Mindezen túl a közbeszerzési eljárás során a három ajánlattevő egymással potenciálisan összejátszva határozta meg a beszerezni kívánt termékek árait.”

Az egyik projekt esetében a Halker Kft. vezette konzorcium 70%-al, azaz bruttó 7,6 milliárd forinttal túlárazva károsította meg a rászorulókat, míg a másik projekt esetében a Káta-Mill Plusz Kft. 37%-kal azaz bruttó 2,6 milliárd forinttal túlárazva károsította meg a rászorulókat.

A hatóság szerint „nagy részben ezek a cégek felelősek azért, hogy 38 százalékkal, számszerűen 1,4 millió csomaggal kevesebbet kaphattak a rászorulók. A felelőtlen gazdálkodás folyományaként 3,7 millió helyett 2,3 millió csomagot osztottak csak ki.”

De azért tegyük hozzá, hogy minisztériumnál is résen lehetett volna valaki: az élelmiszercsomagokba szánt 1 kilogrammos kristálycukrot az SZGYF a KSH által mért bruttó fogyasztói árak majdnem ötszöröséért vásárolta meg. Az átlagosan 266 forintos kristálycukrot 960 forintért szerezték be már a program kezdetekor, amelynek ára öt évvel később 1036 forintra emelkedett (szemben az akkor 262 forintos átlagárral).

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk