„Már tavaly ősszel körvonalazódott, hogy nagyon komoly büntetésekre számíthatunk, idén tavasszal pedig már azt az információt kellett megosztanom, hogy legalább 300 milliárd, de kedvezőtlen esetben akár 4-500 milliárd is lehet az a büntetés, amit az Unió az EU-s források szabálytalan, korrupt kormányzati felhasználása miatt kiszabhat Magyarországra” – kezdi mai blogbejegyzését Jávor Benedek, de rögtön hozzáteszi, hogy dolgok jelenlegi állása szerint 500 milliárd forintnál is nagyobb lehet az a büntetés, amelyet a Bizottság kiszabott.
|
Jávor szerint e súlyos összeget a magyar adófizetők állják, „minden magyar állampolgár több mint 50 000 forinttal száll be az EU-s büntetésbe, amit a kormányzati korrupció miatt szabtak ki az országra”. A Párbeszéd politikusa az Európai Bizottság 2018-as költségvetési zárszámadásának keretében a Költségvetési ellenőrző bizottság számára készült kérdőív válaszai alapján jutott erre a következtetésre. A közel 100 oldalas dokumentumból kiderül, hogy Magyarországon régiós összehasonlításban is tragikus a helyzet. „A helyzet évről-évre változik, a 2014-2020-as forrásoknál 2018-ban 30 (operatív) program esetében voltak intézkedések, ezek közül 6 Franciaországban, és 8 Magyarországon. A többi 13 országnál egy, vagy ritkán két (operatív) programot érintettek az intézkedések, ami jelenti, hogy hazánk egymaga több, mint a szabálytalannak talált, és ezért büntetett operatív programok negyedéért volt felelős az EU-ban. Magyarország jobban teljesít, mint bárki más” – jegyzi meg.
Mint írja, a dokumentum 3. mellékletéből válik világossá, hogy 7 tematikus operatív program esetében rendszerszintű, a közbeszerzéseket érintő szabálytalanságokat tártak fel, és „olyan sok korrupt projektet találtak, hogy az egyesével, projekt alapon kiszabott büntetések helyett a Bizottság az összes operatív programra alkalmazott 10 százalékos általánybüntetést javasolta”. Jávor „összességében 7480,2 milliárd forint említ, külön kiemelve azt, hogy noha a magyar kormány a 10 százalékos általánybüntetést visszautasíthatta volna vállalva, hogy egyesével bebizonyítja a kérdéses projektekről, hogy azoknál szabályosan jártak el, nem tette ezt. „Így mind a hét operatív programnál lenyelték a megkötött szerződések értékének 10 százalékát kitevő általánybüntetést” – teszi hozzá.
A politikus következtetései alapján „összességében 700 milliárdnyi büntetés áll össze, amiből még ha le is vonjuk a pályázati önrészt, amit amúgy is magyar költségvetési/önkormányzati forrásból kellett volna biztosítani, a tényleges büntetés akkor is 5-600 milliárd között lehet”.
Jávor szerint mindez egyetlen embernek nem tűnt fel eddig. „Az illetőt Polt Péternek hívják, neki kéne a közérdeket képviselnie a korrupció elleni fellépés során, és az 5-600 milliárdnyi büntetést eredményező rendszerszintű korrupció eltussolásának területén végzett fáradhatatlan munkájának jutalmaként épp most választották meg újabb 9 évre a Legfőbb Ügyészség élére” – írja.