Nem nyomoz az ügyészség a Magyarországra utalt piszkos azeri pénzek után

  • narancs.hu
  • 2017. december 28.

Belpol

Polt Péteréknek az sem volt gyanús, hogy pont akkor érkezett a pénz, amikor a magyar kormány kiadta Azerbajdzsánnak a baltás gyilkost.

Az átlátszó.hu és a Jobbik feljelentését is elutasította az ügyészség a magyar bankszámlákra utalt azeri pénzek ügyében, így nem indul nyomozás – írja az oknyomozó portál.

Az OCCRP nevű nemzetközi újságírói csoport szeptemberben hozta nyilvánosságra, hogy az azeri kormány hozzá köthető cégeken keresztül összesen 2,9 milliárd dollárt juttatott külföldre, és a pénzből minden valószínűség szerint többek között európai politikusokat – például az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének tagjait – fizetett le.

Hiába tettünk feljelentést, nem nyomoznak az azeri pénzmosoda után

Hiába tett az Átlátszó és – mint az ügyészségtől kapott válaszból később kiderült – tőlünk függetlenül a Jobbik is feljelentést a Magyarországra érkező gyanús azeri dollármilliók miatt, nyomozás nem lesz, az ügyészség minden feljelentést elutasított. Az ellenzéki párt esetében ugyan hivatkozhatott arra az ügyészség, hogy pusztán sajtóhírekre alapozott a feljelentés, de mi bizonyítékokat – cégpapírokat és bankszámlakivonatokat – is csatoltunk a beadványunkhoz, amiket egyáltalán nem értékeltek.

Az azeri miniszterelnök-helyettes családjához köthető cégek magyar bankszámlájára 2,3 milliárd forint érkezett 2012-ben, tehát pont abban az időszakban, amikor a magyar kormány kiadta Azerbajdzsánnak Ramil Szafarovot, a hazájában aztán hősként ünnepelt baltás gyilkost.

Az ügyészség most sem a vesztegetés, sem a pénzmosás, sem a pénzmosás bejelentésének elmulasztása gyanúját nem látta megalapozottnak. Az Átlátszó szerint ugyanakkor az Európai Bankhatóság még vizsgálódhat az ügyben.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.