Orbán: „Most jön csak az igazi terhelés”

  • BM
  • 2020. március 16.

Belpol

A kormányfő válaszolt az ellenzéki képviselők kérdéseire.

Miután Orbán Viktor az újabb intézkedésekről tájékoztatta a parlamentet, az ellenzéki képviselők röviden felszólalhattak.

Orbán szigorít: lezárjuk a határokat

Korlátozza a kormány az üzletek nyitvatartását. „1990 óta nem volt veszélyhelyzet, ennek oka, hogy az egész világon rendkívüli helyzet állt fel. Egy láthatatlan és ismeretlen ellenséggel nézünk szembe: a kínai koronavírus világszerte elterjedt. Kihívást jelent, hogy egy eddigi ismeretlen vírussal állunk szemben" - mondta Orbán Viktor a parlamentben.

Ezután a kormányfő minden pozitív észrevételt megköszönt, majd kifejezte a csalódását: szerinte nem értik a helyzetet azok, akik pártpolitikai szempontokat helyeznek a kérdés fölé. Szerinte „szamárság”, hogy a kormány felelőssége lenne az, hogy nem tudta megakadályozni a járvány betörését. „Így nem lehet együttműködni” – mondta.

Emlékeztetett, hogy megnyitott egy költségvetési keretet, ami alapján minden forrás rendelkezésre áll a járvány megfékezése érdekében, ami továbbá gyorsan igénybe is vehető. Hozzátette, a védőeszközöknek elsősorban az egészségügyi személyekhez kell eljutniuk.

Ahogyan azt a mai nap korábban már elmondta, a munkavállalóknak minél hamarabb meg kell egyezniük a munkaadóikkal: azt kéri, tegyenek személyes erőfeszítéseket, állapodjanak meg a munkáltatóikkal, hogy munkában tudjanak maradni. Úgy gondolja, hogy a munkanélküliség gyorsan nőni fog, ami nem lesz rendkívüli Magyarország történetében, ugyanis a 2010 előtt is sokan voltak állás nélkül, amin jelentősen javított a kormány.

Gyermekmegőrzés

Elmondta, lesznek olyanok, akik nem tudják majd a gyermekeik felügyeletét megoldani, ezért az érintett diákokat kis csoportokban, elkülönítve fogadják az iskolák az elkövetkező időszakban. Szerinte örvendetes, hogy az oktatás és az egészségügy centralizált, mert így könnyebben lehet intézkedéseket megvalósítani, de lesznek a digitális oktatásban „döccenők”.

Orbán nem tudja elfogadni a Jobbik azon javaslatát, hogy a már függőben lévő beruházásokat állítsa le a kormány, mert az megszorításokhoz vezetne. A kormány a növekedést fogja támogatni élénkítő programokkal, hogy munkába tartsa az embereket.

Üdvözli, hogy Kásler Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője, mert ismeri a kórházakat, tudja hogy milyen rendeletek, intézkedések kellenek. Hozzátette, reméli, hogy az uniós pénzeket nem elveszik Magyaroszágtól a jövőben, hanem „ideadják”.

A vírus természetéről elmondta: nem lehet minden fertőzöttet kiszűrni, a technológia nem megfelelő hozzá, csak annyit tudnak elérni, hogy a kontaktokat lenyomozzák. A teszteket szerinte is gyorsítani kell, de teljeskörű megbízhatóságot nem eredményeznek.

Végül elmondta, a kormány kommunikációja az emberekre irányul majd, arra kérte, hogy ne provokálja őket senki. A miniszterelnök szerint nehéz idők jönnek: „nincs sok tudásunk, de ami van, az riasztó. Most jön a neheze, az igazi terhelés” – mondja.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.