Orbán felháborítónak tarja, hogy az EU-ban betiltották az orosz állami híradásokat

  • narancs.hu
  • 2024. június 7.

Belpol

A ferihegyi repülőtér megvásárlását is a háborúval magyarázta.

Két nappal a június 9-i önkormányzati és EP-választások előtt Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában arról beszélt, a nyarat meg az ősz első felét „kellene túlélni” a háború eszkalációja nélkül, majd abban bízni, hogy novemberben Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást.

„Minden háború történetében volt ilyen pont, ami a visszafordulás utolsó lehetőségét tartalmazza, szerintem nagyon közel vagyunk hozzá”

– fogalmazott a miniszterelnök a Kossuth Rádió adásában a Telex összefoglalója szerint. Orbán úgy véli, minden nap fogy a remény, hogy ezt a háborút meg lehet állítani, „de a hétvégén kapunk egy esélyt. Aztán jön az amerikai választás.” Trump megválasztása esetén szerinte létre lehetne hozni egy „transzatlanti békeformációt”, amivel meg lehetne állítani a háborút.

Orbán hosszan ecsetelte, hogy a világon mindenfelé egyre feszültebbé válik a helyzet. „Ez az, amikor egy regionálisként indult konfliktust nem szigeteltünk el az elején, csináltunk belőle, mármint a háborúpártiak csináltak belőle egy európai konfliktust, abból lett egy nyugati-keleti konfliktus, és most ez elhagyja az európai kontinenst, meg az Egyesült Államok érdekvilágát vagy övezetét, és a világ összes többi részén megjelenik. Így szoktak a regionális háborúkból világháborúk kifejlődni” – mondta a miniszterelnök, aki szerint „csak a vak nem látja”, hogy háborús pszichózis van Európában.

„Figyelem ezeket a szerencsétlen magyar baloldaliakat is, akik itt őrlődnek a háború meg a béke álláspontja között. Mert hát a magyar emberek, még a baloldaliak is békét akarnak, azok meg, akik a baloldalt fizetik – Sorostól Brüsszelen át Washingtonig –, háborút. Őrlődnek ebben a dologban, és úgy akarják feloldani ezt a konfliktust, mint a migrációnál, hogy ez nem olyan veszélyes. A fészkes fenét nem” – fejtegette Orbán, majd arról beszélt, hogy nem szabad rángatni az oroszlán (Oroszország) bajszát, mert az a háború eszkalációjához vezet.

A kormányfő felháborítónak nevezte, hogy az Európai Unióban betiltották az orosz állami híradásokat, így azok nem jutnak el a magyar emberekhez és az Unió többi polgárához.Robert Fico miniszterelnök urat lelőtték, a békemenetről szóló tudósítást az internetes térben fölfüggesztették vagy eltüntették, megtámadták a háborúellenes plakátjainkat, tehát próbálják elhallgattatni a békepárti erőket. Az Európai Unió hozott olyan döntést, szerintem minden jogalapot nélkülöző döntést, fölháborító döntést, ami arról szól, hogy az Európai Unió tagállamai nem is fogadhatnak orosz adásokat.

A magyar emberek meg az unió többi országának polgárai el vannak zárva attól a lehetőségtől, hogy megnézzék az ukrán híreket, meg az orosz híreket, aztán döntsenek arról, hogy szerintük hol lehet itt az igazság. Ez meg van tiltva”

– jelentette ki a miniszterelnök. Orbán arról is beszélt, „kitanulták” a Brüsszelből jövő nyomás kivédését, a NATO azonban egy nehezebb ügy. „Azt látom, mindenképp ki kell maradnunk abból, amit a NATO ukrajnai missziónak nevez” – mondta Orbán, hangsúlyozva, hogy Magyarországnak joga van ragaszkodni a NATO alapelvéhez, hogy ez egy védelmi szövetség.

A ferihegyi repülőtér állami visszavásárlásáról azt mondta, ilyen magyarországi repülőtérből csak egy van, ami jobb, ha az állam kezében van. „Mégiscsak háború van, eleve jobb, hogyha a reptér a mi közvetlen irányításunk alatt van, az ország egyetlen komolyan vehető nemzetközi reptere” – fogalmazott Orbán, majd hozzátette, vannak olyan tervek, hogy később katari bereketetőket is bevonnak a francia üzemeltető mellé, de a többségi tulajdon akkor is marad a magyar államnál.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.