Orbán harcias beszéddel nyitotta az őszi parlamenti ülésszakot

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 25.

Belpol

Durva brüsszelezés és migránsozás, kemény hangú üzenet Ukrajnának. A kamatstop marad, Magyarország nem „jawohl ország” – ezek voltak a miniszterelnöki beszéd legfontosabb elemei.

Mint minden évben az Országgyűlés őszi ülésszakának elején, úgy most is a kormányfő beszédével kezdődött a parlamenti szezon. Orbán a tudósítások szerint ezúttal is hozta a formáját: kiosztotta Brüsszelt, Ukrajnát, migránsozott, belengette az újat benzinárstopot, de egy szót sem szólt például az ország olyan mindennapos problémáiról, mint a hazavágott oktatás, vagy az összeomlás szélén állóbotrányos esetek sokaságát produkáló MÁV helyzete.

A miniszterelnök a Telex összefoglalója szerint sikerpropagandával indította napirend előtti beszédét: megemlítette, hogy Magyarország kiválóan rendezte meg az atlétikai vb-t, a kormány keleti külpolitikai stratégiája működik, hazánk a „klímabajnokok klubjához tartozik”. Német-izraeli-magyar együttműködésben harci drónok gyártása kezdődik, mondta, majd Ukrajnára terelve a szót arról beszélt, nem akarja, hogy „bizonytalan minőségű ukrán gabonából süssenek kenyeret a magyar családoknak”, ezért Magyarország egyoldalúan meghosszabbította és kiterjesztette az ukrán gabona importtilalmát. Ezután kijelentette, a kormány minden nemzetközi fórumon harcol a kárpátaljai magyarok érdekeiért, és

Ukrajnát semmiben nem támogatja a nemzetközi politikában, amíg vissza nem állítja a kárpátaljai magyarok jogait.

Elismételte az oroszok által Ukrajna ellen indított háborúval kapcsolatos lózungját, hogy a kormány álláspontja szerint békére van szükség. Leszögezte: „A magyar kormány az ősszel sem fogja teljesíteni az ukrán kormány kérését, és senkit sem fogunk visszakényszeríteni Ukrajnába.”

A miniszterelnök a továbbiakban a jegybankról és az inflációról ejtett szót. Szerinte a nemzeti bank nem tud megbírkózni azzal, hogy idén egyszámjegyűre csökkenjen az infláció, ezért ezt a kormány átvállalta tőle. A jegybank komoly adósságot halmozott fel az elmúlt években. A költségvetés képes lenne ezt kifizetni, de csak akkor, ha súlyos pénzeket vonnak el egyéb területekért – folytatta Orbán. A kormány ezért azt javasolja, hogy ne ezt tegyék, és inkább törvénymódosítással menti ki a jegybankot a szorult helyzetéből. E helyütt említette meg, hogy ha szükséges, a kabinet be fog avatkozni az üzemanyag árának szabályozásába, írja a hvg.hu.

 
Orbán Viktor beszéde közben a parlament őszi ülésszakának nyitányán
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A kormányfő beszédében ezután jött a brüsszelezés és a migránsozás, melynek az alábbiak voltak a főbb pontjai.

  • A migránsok egyre erőszakosabbak, „átlépték a Rubicont”, a határvadászok elleni támadások száma 168 volt az elmúlt hónapokban.
  • „A brüsszeli bürokraták és Magyarország közti vita a migráció kérdésében az ősz során folytatódni, sőt, mélyül és szélesedni fog.”
  • Brüsszel nem a magyar kormánnyal, hanem a magyar emberekkel áll szemben.
  • Brüsszel azt akarja, engedjük be a migránsokat, az iskolákba a szexuális propagandát, mondjunk le az önálló külpolitikáról, és azzal fenyegetnek, hogyha mindezt nem tesszük meg, akkor visszatartják az EU-s pénzeket.

Felszólalása végén Orbán feltette a kérdést, mit válaszolhatunk Brüsszel követeléseire.

„Magyarország nem tartozik a jawohl országok klubjába”

– jelentette ki. Egyben közölte: a kamatstop kivezetésének nem jött el az ideje, a családokat meg kell védeni, a rezsivédelmet fenn kell tartani, a nyugdíjasoknak oda kell adni az emelést novemberben, a munkahelyeket meg kell védeni, az államadóságot csökkenteni kell, és az év végéig egyensúlyba kell hozni az árakat a fizetésekkel, hogy 2024-ben pedig a gazdaság és a bérek újra növekedésnek induljanak. Magyarország nem engedheti meg, hogy bárki korlátozza a függetlenségét és szuverenitását – hangsúlyozta.

Végezetül azt mondta, Magyarország politikailag és gazdaságilag stabil, és ahhoz is erős, hogy jelentős gazdasági növekedést érjen el 2024-ben.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.