Őszi nagytakarítás az oktatásban – tüntetés a Hívatlanul Hálózat szervezésében

Belpol

Tüntetés az oktatásért a Szent István téren takarítóeszközökkel, és a tiltakozók 11 pontja.

Seprű, partvis és portörlő csodaeszközök kíséretében, többnyire láthatósági mellényben gyülekeztek azok a tiltakozó civilek (pedagógusok, diákok, szülők), akik a Hívatlanul Hálózat a közoktatásért szervezett megmozdulásán vettek részt október 5-én a Szent István téren. A pedagógusok világnapján majdnem megtelt a tér a közoktatás rendbetétele érdekében szervezett őszi nagytakarítás alkalmával, amely a budapestivel – ha minden igaz – egy időben zajlott Szegeden, Pécsen, Sopronban, Egerben és Esztergomban.

false

 

Fotó: A szerző felvétele

A tüntető sokaság 1,5 millió gyerek, 1,5 millió gyerek családja és 160 ezer pedagógus nevében emelte fel a hangját. Hívatlanul tiltakoztak és követelték a köznevelési törvény eltörlését – nem a közoktatásiét, mert olyan nincs (!) –, amely véleményük szerint semmibe veszi a gyerekeket, a tanárokat és a szülőket; és szorgalmazták a felelősök elbocsátását is.

A délután háromkor kezdődött és fél hatkor végződött békés, jól szervezett tüntetés rövid köszöntőbeszéddel indult, amelyben az értetlen turisták gyűrűjében bejelentették: aláírásgyűjtésbe kezdenek annak érdekében, hogy a parlament köteles legyen tárgyalni az oktatás válságos állapotáról. Ismertették a Hívatlanul Hálózat 10 plusz 1 pontba szedett tiltakozáslistáját. A hálózat eszerint tiltakozik:

1. a kierőszakolt Nemzeti Pedagógus Kar ellen, amely lehetővé teszi, hogy a kormányzat végképp ne egyeztessen független szakmai vagy civil szervezetekkel, hiszen úgyis minden véleményezésre jogosult – kötelezően – tagja lesz a karnak;

2. a diákok hatósági zaklatásának és megfélemlítésének lehetővé tétele ellen (rendőri igazoltatás, iskolaőr és a többi hagymázas rémálom);

3. a 90%-ban szabályozott tananyag, a tankönyvterjesztés és a tankönyvpiac kisajátítása ellen;

4. az ellen, hogy a központilag meghatározott kánont a szakma helyett politikusok alakítsák, gyenge és nem mellesleg antiszemita írókat illesszenek bele;

5. a 16 évre leszállított tankötelezettség ellen, amely kiiktat egy újabb védőhálót, és gyerekeket lök utcára, valamint a szakképzés helyetti „egyszer használatos szakmunkások” gyorstalpaló képzése ellen (a képzési idő 3 évre csökken, a közismereti tantárgyak heti 7 órában, a kormány dönti el, milyen szakmákból választhatnak 14 évesen);

6. az esélyteremtő, alternatív iskolák ellehetetlenítése ellen;

7. a pedagógusok terheinek újabb növelése, azaz a burkolt bércsökkentés ellen (az életpályamodell részleges és több évre elhúzódó bevezetése nem vagy alig kompenzálja a juttatás nélkül elvárt többletmunkát);

8. a központosításból és uniformizálásból származó hátrányok ellen (a véleményezők ellenében kinevezett igazgatók, az iskolákban uralkodó káosz, a sokszoros és fölösleges adminisztráció, az önkormányzatok mint eddigi fenntartók szerepvesztése, a szubszidiaritás elvének sérülése ellen);

9. a minden pedagógiai megfontolástól idegen módon 3 éves kortól kötelezővé tett óvoda ellen;

10. a tudós és lelkes kollégák kötelező nyugdíjazása, a tudás értékvesztése, a felsőoktatás elsorvasztása ellen;

11. mindenfajta kirekesztés és szegregáció, a hatástanulmányok és a szakma megkérdezése nélküli sietős átalakítás ellen.

 

 

false

 

Fotó: A szerző felvétele

A Szent István téri programbeszéd zárásaként két slammer produkcióját követően a Verdi Nabuccójának Rabszolgakórusából született magyar Szabadságkórus (szöveg: Fábri Péter) énekével indult útjára a tüntetés, amely a Szalay utcáig a Zrínyi–Nádor–Báthory–Honvéd utcákon át hangzatos lózungok és kedélyjavító dalok kíséretében jutott el az Oktatási Hivatalig.  A skandált mondatok mellett („Semmit rólunk nélkülünk!”, „Szabad ország, szabad egyetem”, „Hoffmann Rózsát lapátra, röghöz kötést kukába!”) a dalos kedvű civil társaság a Szabadságkórus mellett a Hej, te bunkócska, te drága című mozgalmi indulót énekelte az eseményre hangolva, kissé átköltve.

A Szalay utcához érve a program szerint meghirdetett beszédek következtek: Lázár Júlia, a Hívatlanul Hálózat egyik alapítója, expedagógus, Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke, Loránd Ferenc, az Országos Köznevelési Tanács volt elnöke, Salamon Eszter, az Európai Szülők Magyarországi Egyesületének (ESZME) és a European Parents Association elnöke, Koller Erik középiskolai testnevelő tanár és Kis Ábrahám Soma, a Hallgatói Hálózat (HaHa) aktivistája. Valamennyi felszólaló a minőségi oktatásért állt ki, de szóba került a tanári fizetések jól hangzó, ám a valóságban meg nem történt emelése, a kaposvári dresszkód értelmetlensége, valamint az is, hogy egyetlen gyerek kezét sem engedhetik el. Az esélyegyenlőség, a szegregációellenesség és a demokrácia jegyében a jövőben is szívesen látják mindazokat, akik nem csak panaszkodni, de tenni is akarnak a változásért, amelynek érdekében oktatási kerekasztalt szerveznek – mert az érintettek is bele akarnak szólni a saját életünkbe.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.