Parragh: „Annyi ember ment tönkre, hogy ezzel nem tudunk mit kezdeni”

  • BM
  • 2020. április 7.

Gazdaság

Több gazdaságvédelmi csomagra, további lépésekre lesz szükség.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, az országmentő csomag egyik kidolgozója volt Rónai Egon vendége az ATV Egyenes beszéd című műsorában.

Parragh úgy gondolja, hogy egy ilyen válsághelyzetben, mint amilyen a mostani, több gazdaságvédelmi csomagra, további lépésekre lesz szükség, mert nem lehet mindenre egyszerre reagálni. A ma bejelentett intézkedések szerinte azt jelzik, hogy a kormány akar, tud és be is kíván avatkozni.

Palkovics mentőcsomagot jelentett be: szeptember 30-ra halasztják az adóbevallások leadását, nyelvvizsga nélkül is lehet diploma

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője bemutatta, hogyan akarják Orbánék megmenteni a magyar cégeket és munkahelyeket. "Emberpróbáló, nehéz időket élünk, ami kárt tud okozni a gazdaságban is" - kezdte bejelentését Palkovics László, aki azt mondta, hogy a kár minimalizálására törekednek, illetve azt célozzák, hogy a "háború után" talpra állítsák a gazdaságot.

A műsorvezető szerint a bejelentett intézkedésekből azt látszik, hogy elsősorban azok számítanak, akik gyorsan pénzt tudnak termelni az országnak. Parragh nem osztja ezt a véleményt, szerinte két fő tényező van: a koronavírus-járvány egyes iparágakat tett tönkre és az egész gazdaságot is lelassította.

„Mindenkit érint, de van, akit sokkal gyorsabban: a szakácsot egyik pillanatról a másikra, az autóipari szakmunkást pedig valószínűleg két hónap múlva, amikor a gyár bejelenti, hogy nem fizet” – fogalmazott. Hozzátette, a szabályozásnak még nincsenek meg a részletei, a kidolgozása a következő napok feladata.

Rónai arra is rákérdezett, hogy mi lesz azokkal, akiket kényszerszabadságra küldtek. „Annyi ember ment tönkre az elmúlt napokban, és megy most is, hogy ezzel nem tudunk mit kezdeni” – válaszolta Parragh László. Erre a műsorvezető felvetette, hogy az ellenzék javaslatai szerint például a munkanélküli ellátás értékét kellene feltornázni.

„Tételezzük fel, hogy ez megtörténik. Ki fogja kifizetni?” – reagálta az MKIK elnöke. Rónai Egon erre azt felelte, hogy az állam, aki egyébként 600 milliárdos felújítási alapot hoz létre szállodáknak. Parragh szerint pénzt nem lehet csak úgy nyomtatni, jelenleg pedig

egy adott mozgástér van, amin belül a kormány egy politikai értékrend alapján dönti el, hogy kiket támogat.

Parragh László azt is mondta, tudna vitatkozni azzal, hogy jelen helyzetben nem kell nyelvvizsga a diplomaszerzéshez, és a 13. havi nyugdíj visszahozásával sem ért egyet. Elmondta azt is, hogy az élelmiszeriparban, mezőgazdaságban jelentős munkaerőpiac-kereslet mutatkozik meg.

„Ha valaki szakács volt, akkor elmehet péknek” – jelentette ki. A műsorvezető megkérdezte, hogy van-e erre vonatkozóan támogatás. „Van egy felnőttképzési rendszer, ami többé-kevésbé működik” – mondta Parragh. Hozzátette, az élelmiszer-kiskereskedelem brutálisan megnőtt, viszont a hosszú lejáratú beruházások (lakásvásárlás, autóvásárlás) teljesen leálltak, ami majd meg fog mutatkozni a gazdasági mutatókban is.

A teljes beszélgetést itt tekintheti meg.

Figyelmébe ajánljuk

Ozzy, akit először Johnnak neveztek el

Elsősorban a bulvársajtónak köszönhető, hogy az elmúlt harminc évben Ozzy Osbourne nevét Magyarországon is szinte mindenki ismerte – azok is, akik életükben nem voltak rockkoncerten. A hetvenes évek elején azonban hiába jutott a Black Sabbath elég hamar a csúcsra, a magyar sajtó nem vett róla tudomást.

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.